Informace o 1. autorovi článku z databáze:
RNDr. Daniel Klimeš, Ph.D.
klimes(at)iba.muni.cz
Lékařská fakulta
LF MU
telefon: +420 549 49 5288
fax: 542213996
adresa: Komenského nám. 2
662 43 Brno

DIOS - Dose Intensity as Oncology Standard

Projekt DIOS byl zahájen v roce 2006 s primárním cílem posílit informovanost odborné veřejnosti, která souvisí s významem sledování intenzity dávky protinádorové chemoterapie. Dalším cílem bylo zpracovaní plně elektronické verze chemoterapeutických režimů tak, aby mohla paralelně doplňovat Zásady cytostatické léčby vydávané Českou onkologickou společností ČLS JEP. Hlavní výhodou je nejen snadná aktualizace, ale také možnost přímého využití pro praktické i výukové účely. Elektronické standardy lze rovněž použít jako vzor pro databáze nemocničních informačních systémů.

Dosažení těchto cílů vyžaduje vyřešení mnoha dílčích problémů, z nichž nejvýznamnějším je inventarizace a digitalizace současných chemorežimů. Cíle projektu dále předpokládají, že výsledná elektronická verze bude průběžně aktualizována a zároveň bude kdykoli dostupná všem potenciálním uživatelům. Z těchto důvodů je Knihovna chemorežimů je budována jako internetový veřejně dostupný portál, který kromě vlastní knihovny obsahuje výukové materiály a softwarové aplikace. V roce 2010 byla do ostrého provozu nasazena II. verze portálové platformy, která přináší nové informace a nástroje týkající se problematiky toxicity chemoterapie.

V současné době databáze obsahuje na 200 definic chemoterapeutických režimů pro všechny významné onkologické diagnózy. Svým obsahem je portál DIOS nabízen nejen pro lékaře, ale i pro studenty medicíny se zájmem o oblast protinádorové léčby. Knihovna chemorežimů je vybavena vyhledávacím nástrojem, který uživateli umožňuje rychle dohledat seznam režimů podle zvolených kritérií, kterými může být diagnóza, záměr léčby, linie léčby či konkrétní cytostatikum. Dále je možné prakticky si vyzkoušet návrh léčebného plánu o volitelném počtu cyklů pro konkrétního pacienta. K dispozici je podrobné vysvětlení přepočtu cílových dávek cytostatik a taktéž informace o významu a způsobu hodnocení dosahované intenzity dávky. Výpočet intenzity dávky je možné si vyzkoušet pro libovolně zvolený chemorežim přímo na portálu ve webovém kalkulátoru.

Knihovna chemoterapeutických režimů Kalkulátor intenzity dávky
Plánovač terapie

pdf Projekt DIOS: informační brožura Stáhnout - Projekt DIOS: informační brožuraOtevřít v novém okně - Projekt DIOS: informační brožura 3.1.2008 2.12 MB kdokoli Creative Commons License
pdf Projekt DIOS: uživatelský manuál Stáhnout - Projekt DIOS: uživatelský manuálOtevřít v novém okně - Projekt DIOS: uživatelský manuál 3.1.2008 1.09 MB kdokoli Creative Commons License
pdf Projekt DIOS: verze II. Stáhnout - Projekt DIOS: verze II.Otevřít v novém okně - Projekt DIOS: verze II. 31.8.2010 294.43 KB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: chemoterapie, chemoterapeutické režimy, digitální knihovna, intenzita dávky

Recenzováno
informace

Garant

doc. Ing. Daniel Schwarz, Ph.D.
ICT, IBA MU
telefon: +420 549 497866
e-mail: redakce.portal(at)med.muni.cz

Recenzenti

doc. Ing. Jaroslav Majerník, Ph.D.
Ústav lekárkéj informatiky, Univerzita P. J. Šafárika Lekárska fakulta
telefon: 421
e-mail: jaroslav.majernik(at)upjs.sk

doc. MUDr. Martin Klabusay, Ph.D.
Interní hematoonkologická klinika, LF MU
telefon: 420
e-mail: mklabus(at)fnbrno.cz

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 3
rating
uživatelské hodnocení

autor: Daniel Klimeš, Ladislav Dušek, Jindřich Fínek, Miroslav Kubásek, Jana Koptíková, Lenka Šnajdrová, Petr Brabec, Jan Novotný Rostislav Vyzula, Jitka Abrahámová, Luboš Petruželka | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 3.1.2008 | poslední úpravy: 8.3.2011
citace: Klimeš Daniel, Ladislav Dušek, Jindřich Fínek, Miroslav Kubásek, Jana Koptíková, Lenka Šnajdrová, Petr Brabec, Jan Novotný Rostislav Vyzula, Jitka Abrahámová, Luboš Petruželka: DIOS - Dose Intensity as Oncology Standard. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 3.1.2008, poslední aktualizace 8.3.2011 [cit. 2018-09-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-448-dios-dose-intensity-as-oncology-standard.html>. ISSN 1801-6103.