Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D.Psychiatrická klinika
LF MU a FN Brno
fax: 547193706
adresa: Jihlavská 20
625 00 Brno

Předložená elektronická skripta se věnují jednak metodám, které se využívají k hodnocení morfologie mozku v psychiatrickém výzkumu, jednak nálezům, které byly těmito metodami získány a jejich významu, otázkám, které nám umožňují zodpovídat. Je možné zobrazit duševní nemoci pomocí rutinního vyšetření CT nebo MRI? Co je kvalitativní a kvantitativní hodnocení obrazů mozku? Jaké jsou změny morfologie mozku u duševních poruch? Co je v pozadí změn morfologie mozku detekovaných pomocí zobrazovacích metod? Dokážeme změny morfologie mozku ovlivnit úspěšnou léčbou? Umíme informace o změnách morfologie mozku využít v klinické praxi?

Psychiatrie postrádá objektivní diagnostické metody, které by umožnily vyšší reliabilitu diagnostiky, sledování terapeutického procesu či průběhu onemocnění. Laboratorní metody též mohou přinést zpřesňování znalostí o patofyziologii nemoci, což dále umožňuje úpravy terapeutických schémat. Zároveň nesou informace, které mohou pomoci v klinické praxi – v predikci průběhu nemoci, klasifikaci, potvrzení následků abusu (rozvoj encefalopatie)...Z těchto důvodů je ze strany psychiatrů velký zájem o zobrazovací metody. Jejich aplikace patří mezi hlavní proudy současného výzkumu neurobiologie duševních nemocí a jejich výsledky přináší jeden z hlavních důkazů o tom, že duševní nemoci mají korelát v patologii mozku.

Jejich využití v klinické praxi však zatím není rutinní záležitostí (vyjma použití pro diferenciální diagnostiku organických poruch), vyžadují specializované znalosti algoritmů digitálního zpracování obrazu a statistické analýzy. Přestože tedy přinášejí zajímavé informace pro celý obor psychiatrie, jejich využití je zatím pouze v oblasti výzkumu. Přesto se začínají objevovat práce, které by mohly vést k překlenutí nynější odtažitosti od klinické praxe.

V následujícím textu se budeme věnovat jednak metodám, které se k hodnocení morfologie mozku v psychiatrickém výzkumu využívají, jednak nálezům, které byly těmito metodami získány a jejich významu, otázkám, které nám umožňují zodpovídat. Vše budeme demonstrovat zejména na případu schizofrenie, což je onemocnění, kterému je věnováno značné úsilí a kterému se věnuje i naše výzkumná skupina. Pomocí zobrazovacích metod se však dozvídáme mnohé informace i o dalších duševních poruchách a i jim bude věnován prostor tak, aby čtenář získal povšechný přehled tématu tohoto textu - o možnostech aplikace zobrazovacích metod v psychiatrii.

Klíčová slova: mozek, morfologie, MRI, schizofrnie, výpočetní neuroanatomie, volumetre, VBM, DBM, zpracování a analýza obrazů

Recenzováno
informace

Garant

doc. Ing. Daniel Schwarz, Ph.D.
ICT, IBA MU
telefon: +420 549 497866
e-mail: redakce.portal(at)med.muni.cz

Recenzenti

prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D.
Neurologická klinika, LF MU, FN USA
telefon: +420 543 182 681
e-mail: martin.bares(at)fnusa.cz

MUDr. Igor Riečanský, Ph.D.
Slovenská akadémia ved, Laboratórium kognitívnej neurovedy, Ústav normálnej a patologickej fyziologie
telefon: +420 547 88 709
e-mail: igor.riecansky(at)savba.sk

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 2
rating
uživatelské hodnocení

autor: Tomáš Kašpárek, Daniel Schwarz | pracoviště: Psychiatrická klinika, Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 7.10.2009 | poslední úpravy: 11.5.2011
citace: Kašpárek Tomáš, Daniel Schwarz: Zobrazovací metody v psychiatrii: Využití informací o morfologii mozku pro hodnocení neurobiologie duševních nemocí a klinickou praxi. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 7.10.2009, poslední aktualizace 11.5.2011 [cit. 2017-03-23] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-508-zobrazovaci-metody-v-psychiatrii-vyuziti-informaci-o-morfologii-mozku-pro-hodnoceni-neurobiologie-dusevnich-nemoci-a-klinickou-praxi.html>. ISSN 1801-6103.