Hypertextový atlas novorozenecké patologie

Hypertextový atlas obsahuje klinické i histologické obrazy některých forem patologie novorozence. K histologickým obrazům se přistupuje pomocí rozhraní virtuálního mikroskopu. Patologie novorozence je odvětví patologie, které se věnuje časnému postnatálnímu vývoji.  Toto dílo je od roku 2009 vytvářeno kolektivem autorů z Ústavu patologie FN Brno. Přístup k atlasu je chráněn registračním formulářem. Po registraci, která je zdarma, je atlas veřejně přístupný. Atlas je k dispozici v angličtině a v češtině.

Hypertextový atlas novorozenecké patologie je výuková a referenční příručka pro studenty lékařských fakult, patology a profesionální zdravotníky. Koncepce Atlasu novorozenecké patologie vychází ze staršího Hypertextového atlasu dermatopatologie a navazuje na Atlas fetopatologie. Atlas je rozčleněn do kapitol, které jsou vnořeny do několika úrovní. Úvodní kapitoly poskytují základní informace o fyziologickém růstu novoozence a některých poruchách, které souvisejí s časným perinatálním obdobím. Stěžejní součástí atlasu jsou makroskopické snímky pořízené digitálním fotoaparátem a obrázky histologické. Pro přípravu histologických snímků byl použit systém pro virtuální mikroskopické preparáty. Pro většinu makroskopických i histologických obrazů je možné aktivovat šipky usnadňující orientaci v obrázku. Atlas je přehledný a snadno ovladatelný, pohyb a orientaci v atlase usnadňuje mimo jiné aktivní index. Součástí atlasu jsou kazuistiky.

Hlavní kapitoly obsahu:

• Klasifikace novorozence
  • Patologie nezralosti
  • Porodní asfyxie (časný asfyktický syndrom)
  • Porodní poranění
  • Infekce v perinatálním období
  • Mrtvorozenost a perinatální úmrtnost
  • Patologie novorozeneckého a kojeneckého období mimo nezralost, porodní asfyxii a infekce

Mozkové krvácení u nedonošeného novorozence DAkutní intersticiální emfyzém u novorozence

Klíčová slova: neonatologie, fetus, neonatální, novorozenec, těhotenství, plod

autor: Marta Ježová, Sylva Hotárková, Katarína Múčková, Ondřej Souček, Pavel Vlašín, Josef Feit | pracoviště: Ústav patologie | publikováno: 27.1.2010 | poslední úpravy: 27.9.2011
citace: Ježová Marta, Sylva Hotárková, Katarína Múčková, Ondřej Souček, Pavel Vlašín, Josef Feit: Hypertextový atlas novorozenecké patologie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.1.2010, poslední aktualizace 27.9.2011 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-527-hypertextovy-atlas-novorozenecke-patologie.html>. ISSN 1801-6103.