Zevní obrat plodu po 36. týdnu gravidity z polohy podélné koncem pánevním
Obrat plodu zevními hmaty z polohy podélné koncem pánevním do polohy podélné hlavičkou po dokončeném 36. týdnu gravidity představuje efektivní a bezpečnou alternativu pro ženy, které mají z vaginálního porodu koncem pánevním obavy nebo nechtějí rodit císařským řezem. Provádění zevních obratů vede k redukci počtu císařských řezů z důvodu naléhání plodu koncem pánevním u termínových těhotenství. Procento komplikací spojené s výkonem je nízké a neovlivňuje negativně perinatální výsledky. Účelem výukového materiálu je seznámení s podmínkami a technikou provedení zevního obratu plodu v klinické praxi.
Mechanická preindukce porodu pomocí osmotického dilatátoru Dilapan-S v klinické praxi
Mechanická preindukce porodu představuje efektivní způsob přípravy děložního hrdla před plánovaným vaginálním porodem. Vedle prosté dilatace využívá přirozených zracích pochodů, které jsou spouštěny ve tkáních děložního hrdla po zavedení dilatačních tyčinek. Jedním z nejrozšířenějších současných prostředků určených k mechanické preindukci je syntetický osmotický dilatátor Dilapan-S. Účelem tohoto výukového materiálu je představení základních principů mechanické preindukce a použití Dilapanu-S v klinické praxi.
E-learningový kurz geriatrie
Kurz poskytuje základní vhled do specifických rysů chorob vyššího věku, jejich diagnostiky a terapie s ohledem na hlavní cíl geriatrické medicíny – tedy maximální zachování soběstačnosti, návrat a setrvání ve vlastním prostředí. Důraz je kladen na celostní pohled na nemocného včetně jeho adherence k terapii, zázemí v rodině a dalších sociálních vazeb. Je podán přehled nástrojů pro zjišťování základních parametrů komplexního geriatrického vyšetření včetně stanovení míry soběstačnosti, intelektového výkonu, přítomnosti deprese a rizika malnutrice. Pozornost je věnována geriatrickým syndromům a jejich multidisciplinaritě. Hlavní cílovou skupinou kurzu jsou studenti všeobecného lékařství ve druhé polovině studia. Absolvováním kurzu mohou rozšířit svoje znalosti také studenti stomatologie či nelékařských oborů.
Interní propedeutika – vyšetření dýchacího ústrojí
Interní propedeutika je základ medicíny a zasahuje do všech klinických oborů. Vyšetření dýchacího ústrojí je důležitá součást propedeutiky. Všeobecná část je věnována jednotlivým vyšetřovacím metodám s algoritmem zahrnujícím čtyři P - pohled, pohmat, poklep a poslech. Další část je věnována jednotlivým plicních syndromům - syndrom bronchiální obstrukce, pneumonický, pleuritický, přítomnosti vzduchu v pohrudniční dutině, dutinový, plicní venostázy, atelektatický, rozšíření průdušek, přítomnosti nádoru. Text je doplněný o obrazovou dokumentaci radiologických nálezů.
Výuková videa – urologie
Videopořady poskytují kvalitní informace o metodách, k jejichž reálnému provedení studenti mediciny i nelékařských oborů obvykle nemají v průběhu pregraduálního studia běžně přístup. Informovanost absolventů fakulty o těchto metodách je však důležitá s ohledem na jejich přehled o dostupných metodách, ale i schopnosti komunikovat s nemocnými na náležité odborné úrovni.