Výukové publikace a autorská díla

Úvod do biologie a struktury lidských retinálních organoidů

Autor: Tomáš Bárta

anotační obrázek

Lidské retinální organoidy jsou trojrozměrné struktury, které napodobují lidskou sítnici. Jejich význam spočívá ve schopnosti modelovat vývojové procesy sítnice, což bylo dříve obtížné kvůli omezenému přístupu k lidským tkáním a etickým otázkám. Organoidy poskytují fyziologicky relevantnější model pro výzkum zraku, čímž překonávají limity zvířecích modelů a buněčných kultur. Tento edukační text má za cíl seznámit čtenáře se základy technologie retinálních organoidů a jejich přínosem pro současný i budoucí výzkum zraku.

Teoretické základy praktických cvičení z fyziologie člověka

Autor: Marie Nováková, Zuzana Nováková, Petr Babula, Anna Bartáková, Markéta Bébarová, Xenie Budínská, Kamil Ďuriš, Miriam Nývltová Fišáková, Jan Novák, Michal Pásek, Matej Pekař, Tibor Stračina, Jana Svačinová, Olga Švecová

anotační obrázek

Skripta nenahrazují klasickou učebnici fyziologie a zvládnutí znalostí v nich shrnutých nestačí k absolvování závěrečné zkoušky. Mohou ale posloužit i jako první čtení před přednáškou na dané téma. Pomohou v orientaci v problematice, shrnují základní poznatky, včetně klíčových slov a termínů, které je třeba k danému tématu znát. Tyto texty vycházejí z dlouholetých zkušeností učitelů Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Datově orientované rozhodování v medicínském vzdělávání a ve zdravotnictví

Autor: Martin Komenda, a kol.

anotační obrázek

V době, kdy jsme obklopeni každodenním používáním komunikačních a informačních technologií velmi úzce spojených s internetem, je velmi obtížné rozpoznat správnost, pravdivost a objektivitu prezentovaných a zveřejňovaných informací. Tato kniha a kapitoly, které jsou v ní obsaženy, si kladou za cíl poskytnout přehled vybraných projektů a aktivit napříč akademickou a státní doménou zaměřených na oblast zpracování a vizualizace dat. Je klíčové si uvědomit, že s ohledem na to, jaký objem dat v různé kvalitě máme nyní k dispozici, se musíme daleko více zaměřovat na to, jak porozumět, rozpoznat a dále korektně distribuovat korektní informace a závěry, které přímo z dat vyplývají. Hlavně proto vznikla tato kniha. Jednotlivé případové studie se soustředí na příklady dobré, ale i špatné praxe, v návaznosti na zkušenosti z reálně řešených projektů. Data by měla vždy sloužit jako podklad pro rozhodovací procesy a mechanismy, ale to pouze v případě, že jsou správně zpracována pochopena a především interpretována. Cest, jak prezentovat výsledky nad popisnými statistikami a datovými analýzami, je bezpochyby několik: od přehledové tabulky přes statické grafy až po interaktivní webové vizualizace. Není možné bez dalších informací (jako například cílová skupina či primární účel použití) říci, který typ a formát prezentace je ten nejlepší. Vybrané kapitoly obsažené v této knížce poukazují na kompletní životní cyklus pochopení, zpracování, vizualizace a validace dat tak, aby se na žádnou z klíčových komponent tohoto procesu nezapomnělo.

Anatomie pro obor dentální hygiena

Autor: Ivana Pračková, Lenka Vargová, Petr Svoboda

anotační obrázek

Anatomie je vědou o stavbě zdravého lidského těla, proto je základem všech preklinických a klinických předmětů při studiu medicíny a příbuzných oborů. Pro studenty stomatologie a dentální hygieny jsou pro klinickou praxi nezbytné zejména poznatky o anatomii hlavy a krku. Předkládaná skripta obsahují proto vybrané kapitoly z uvedených oblastí. Při studiu je nezbytné používat anatomický atlas nebo jinou obrazovou anatomickou dokumentaci.

Degenerativní cervikální myelopatie

Autor: Zdeněk Kadaňka, Blanka Adamová, Marek Dostál, Tomáš Horák, Zdeněk Kadaňka st., Miloš Keřkovský, Marek Mechl, Martin Němec, Luděk Ryba, Eva Vlčková

anotační obrázek

Degenerativní cervikální myelopatie je závažné onemocnění, které vzniká (většinou postupně progredující) kompresí krční míchy. Ta je vyvolána rozvojem degenerativních změn – tzv. krční spondylózou, která postihuje kostní, vazivové i chrupavčité struktury a vede ke statickému či dynamickému útlaku míchy a jejích cév. Toto onemocnění je i v současné době prozatím nedostatečně diagnostikováno, přestože se jedná o nejčastější netraumatické míšní postižení u lidí starších 14 let. Pokud není adekvátně léčeno, tak může vést až k nevratnému postižení nervových struktur a manifestovat se těžkou poruchou hybnosti až úplnou imobilizací pacienta. Smyslem této monografie je upozornit na existenci degenerativní cervikální myelopatie a shrnout dosavadní poznatky o diagnostice a léčbě tohoto závažného onemocnění.

Multimediální atlas pro výuku stomatologické chirurgie - retence zubů a vývojové odontogenní cysty

Autor: Ondřej Liberda, Vojtěch Peřina, Milan Machálka, Oliver Bulik, Daniel Schwarz

anotační obrázek

Management retinovaných zubů patří k základním součástem praxe dentoalveolární i maxillofaciální chirurgie. Ačkoli většinu retinovaných zubů tvoří třetí moláry, retence může postihnout kterýkoli zub. Obvyklým řešením retence třetích molárů je extrakce, u ostatních retinovaných zubů potom fenestrace (s nebo bez použití ortodontické brakety), napřímení, transplantace nebo extrakce.

Program rozvoje postgraduálního medicínského vzdělávání

Autor: Petr Štourač, Jana Djakow, Hana Harazim, Martin Komenda, Martina Kosinová, Denisa Osinová, Jana Plevková, Petra Růžičková, Daniel Schwarz, Tamara Skříšovská, Tereza Vafková

V rámci česko-slovenské spolupráce vznikla sada čtyř předmětů primárně cílených na doktorské studenty: Kolaborativní učení s virtuálním pacientem, Simulation Based Learning a debriefieng I, Tvorba a využití OSCE, Základy andragogiky. Hlavním cílem je systematicky rohloubit znalosti v inovativních metodách výuky lékařských a nelékařských disciplínách.

První pomoc

Autor: Simona Saibertová, Kůřil Pavel, Pospíšil Michal, Vařeková Vlasta

anotační obrázek

Skripta První pomoc v elektronické podobě obsahují základní poznatky sloužící pro výuku neodkladné první pomoci v přednemocniční péči. Jejich cílem je poskytnutí základních informací a teoretických poznatků potřebných ke správnému a účelnému provádění první pomoci s ohledem na bezpečnost zachránce i zachraňovaného. V posledních letech došlo k velkému vývoji a změnám v poskytování první pomoci za účelem co nejvíce zefektivnit první pomoc a dosáhnout tak co největšího benefitu pro postiženého. Tato publikace poskytuje základ informací podle nejnovějších studií a doporučení odborných společností a je pouze odrazovým můstkem pro praktickou výuku, která je nezbytnou součástí pro osvojení základních algoritmů při poskytování první pomoci.

Onemocnění sliznice ústní dutiny – repetitorium a atlas

Autor: Lydie Izakovičová Hollá, Antonín Fassmann, Hana Poskerová, Petra Bořilová Linhartová, Jan Vokurka, Zdeněk Daněk

anotační obrázek

Tato elektronická publikace zahrnuje učební text a k němu příslušející obrazovou databázi patologických stavů na sliznicích dutiny ústní. Úvodní kapitoly zahrnují obecné poznatky o ústních sliznicích. Dále následují kapitoly týkající se jednotlivých onemocnění včetně diferenciálně diagnostických poznámek.

Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče

Autor: Olga Suková, Zdeňka Knechtová

anotační obrázek

Skriptum Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče je určeno pro studenty oboru Intenzivní péče a pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře pracující na pracovištích intenzivní medicíny. Učební text přináší souhrn poznatků potřebných k vykonávání vybraných ošetřovatelských postupů týkajících se kriticky nemocných – vyhodnocování potřeb pacientů v intenzivní a následné intenzivní péči, hodnocení bolesti, detekce delirantních stavů, přístup k infekčnímu nemocnému (vč. přístupu k pacientovi s COVID-19), diagnostika a prevence svalové slabosti, monitorování centrálního nervového systému (intrakraniální tlak, zevní komorová drenáž atd.), diagnostika smrti mozku a péče o potenciálního dárce orgánů, specifické monitorovací techniky (trombelastografie, „blízká“ infračervená spektroskopie, elektrická impedanční tomografie, intraabdominální tlak) a terapeutická „hypotermie“ a invazivní monitorace tělesné teploty. Cílem publikace je poskytnout nejdůležitější informace vycházející z nejnovějších doporučení vedoucích ke zvyšování kvality poskytované ošetřovatelské péče.