Rehabilitace, fyzioterapie, ergoterapie

Totální náhrada kyčelního kloubu

Autor: Luboš Nachtnebl, Tomáš Tomáš, Pavel Brančík

anotační obrázek

Účelem tohoto studijního materiálu je informovat lékaře a studenty medicíny o totální náhradě kyčelního kloubu. Znalosti jako indikace a kontraindikace k zákroku, průběh a technika operace, a možný vznik komplikací jsou důležité k pochopení této problematiky. Tento studijní materiál je vzdělávacím nástrojem, který má vést lékaře jiných odborností a studenty medicíny průběhem THA ve snaze zlepšit kvalitu a účinnost poskytované péče.

Totální náhrada kolenního kloubu

Autor: Luboš Nachtnebl, Vasileios Apostolopoulos

anotační obrázek

Totální náhrada kolenního kloubu (TKA), také nazývaná totální endoprotéza nebo artroplastika kolene, je ortopedický chirurgický zákrok, při kterém jsou poškozené části kolenního kloubu postiženého artrózou nahrazeny implantáty vyrobenými z kovu, plastu nebo keramiky. Během operace jsou nahrazeny spodní část stehenní kosti a horní část holenní kosti, což vytvoří nový umělý kloub. Cílem TKA je zmírnit bolest a ztuhlost způsobené pokročilou artrózou kolene, zlepšit pohyblivost a zvýšit kvalitu života pacientů.

Zdravotnická první pomoc - výukové prezentace

Autor: Zbyněk Rozkydal

anotační obrázek

Výukové prezentace dokumentují postupy při poskytování první pomoci u nejčastějších akutních stavů v medicíně, které bezprostředně ohrožují život nebo mohou ohrozit zdraví člověka. Výukové podklady jsou určeny pro studenty kurzu BFPP011c Zdravotnická první pomoc. Na konci tohoto předmětu bude student znát postupy při poskytování první pomoci u nejčastějších akutních stavů v medicíně, které bezprostředně ohrožují život nebo mohou ohrozit zdraví člověka.

91. Fyziologické dny - sborník souhrnů

Autor: Tibor Stračina, Marie Nováková

anotační obrázek

Nerecenzovaný konferenční sborník ze společné konference České fyziologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Slovenské fyziologické společnosti Slovenské lékařské společnosti. Sborník obsahuje souhrny příspěvků z oblasti fyziologie a patofyziologie především kardiovaskulární, neurofyziologie, celulární fyziologie a metabolismu s vazbou na příbuzné obory, zejména biochemii, biologii, farmakologii, neurologii, kardiologii a další klinické obory.

Terminologia graeco-latina medica pro studijní obory fyzioterapie a všeobecná sestra

Autor: Libor Švanda, Kateřina Pořízková, Jozefa Artimová, Eva Dávidová

anotační obrázek

Učebnice je určena především studentům prvního semestru bakalářských oborů fyzioterapie a všeobecná sestra, jimž má na začátku studia poskytnout základní orientaci v řecko-latinské lékařské terminologii. Její nedílnou součástí je samostatná gramatická příručka, na jejíž strany či paragrafy je na začátku každé lekce odkazováno. Každá z deseti lekcí je koncipována jako soubor cvičení pro práci na semináři i pro samostatnou domácí přípravu k seminářům: lekce začíná obecnějším překladovým cvičením (v první části učebnice je zaměřeno především na anatomickou terminologii, od 7. lekce pak na terminologii klinickou); po něm vždy následuje řada drobnějších cvičení, jež mají studentům přiblížit jednotlivé gramatické jevy a pomoci jim osvojit si základní slovní zásobu. Materiál pro přípravu většiny cvičení byl excerpován z autentické lékařské dokumentace poskytnuté pro tento účel Fakultní nemocnicí Brno, pražskou Thomayerovou nemocnicí a Ústavem jazyků LF UK v Hradci Králové.