I. chirurgická klinika, LF MU a FN u sv. Anny, http://www.med.muni.cz/1chirpek/1chirpec.html

Sádrová fixace dolní končetiny

Autor: Tomáš Stašek, Jaroslav Winkler

Postup při sádrové fixaci dolní končetiny.

Sádrová fixace horní končetiny

Autor: Tomáš Stašek, Jaroslav Winkler

Postup při sádrové fixaci horní končetiny. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Odstranění lipomu na operačním sále

Autor: Jiří Vokurka, Jaroslav Winkler

Video zobrazuje operační postup při odstranění velkého nezhoubného nádoru tukové tkáně (lipomu). Výukový materiál je určen pro bakalářské a magisterské studenty, dále pro absolventy, a ty, kteří dosáhli pokročilých znalostí během studia. Tento obrazový materiál vznikl na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Laparoskopická operace oboustranné tříselné kýly

Autor: Ivo Rovný, Jaroslav Winkler

Video názorně popisuje techniku zakládání kapnoperitonea a založení vstupů do dutiny břišní při laparoskopických výkonech. U pacienta s oboustrannou tříselnou kýlou je provedena transabdominálním přístupem preperitoneální plastika obou třísel. V průběhu operace jsou přehledně vypreparovány všechny anatomické struktury a prevesikálně implantována síťka. Při uzavření peritonea je užita alternativní technika rekonstrukce pobřišnice.

Cholecystektomie laparoskopicky

Autor: Václav Jedlička, Jaroslav Winkler

Záběry z průběhu laparoskopické cholecystektomie ukazují kompletní operaci včetně přípravy k zahájení chirurgického výkonu, rouškování, rozestavení operačního týmu a přípravu videotechniky. Během operace jsou dobře vidět struktury žlučníku, žlučových cest a cévního zásobení žlučníku a přilehlého jaterního parenchymu. Je zachycena preparace uvedených struktur a dokončení cholecystektomie včetně drenáže a uzávěru rány. V průběhu videozáznamu je možné upozornit na klíčová místa operace a na její nejrizikovější části.