Ústav histologie a embryologie, LF MU, http://www.med.muni.cz/histol/histolc.html

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Histologický atlas LF MU

Tento Histologický atlas představuje anotovaný soubor mikrofotografií a elektronogramů určených k výuce kurzů obecné histologie a mikroskopické anatomie na Ústavu histologie a embryologie LF MU. Není zamýšlený jako vyčerpávající učebnice, ale jako doplněk k přednáškám, cvičením a jiným studijním materiálům. Preparáty, které jsou základem tohoto atlasu, vznikly na Ústavu histologie a embryologie LF MU v minulých desetiletích a představují unikátní studijní sbírku používanou mnoha generacemi studentů medicíny i dalších oborů. Jsme rádi, že tuto sbírku můžeme nyní zpřístupnit i dalším zájemcům o mikroskopickou stavbu lidského těla.

autor: Petr Vaňhara, Miroslava Sedláčková, Irena Lauschová, Jana Dumková, Veronika Sedláková, Svatopluk Čech, Aleš Hampl | obor: Histologie, embryologie | publikováno: 22.6.2018 | poslední úpravy: 21.9.2018 | Creative Commons License

Mikroskopická anatomie

Učební text a atlas mikroskopické anatomie v nové verzi aplikace MedAtlas 2.0. Elektronická podoba skript má sloužit studentům magisterských i bakalářských oborů pro přípravu na praktická cvičení z histologie a embryologie a je hlavním studijním materiálem pro studenty nového bakalářského oboru: zdravotní laborant. Tento hypertextový atlas je součástí projektu MedAtlas.

autor: Miroslava Sedláčková, Ladislav Ilkovics | obor: Histologie, embryologie | publikováno: 17.5.2006 | poslední úpravy: 3.11.2011 | Creative Commons License

Histologická praktika a laboratorní technika

Prezentace inovovaného učebního textu „Histologická praktika a metody vyšetřování tkání a orgánů“ (kolektiv autorů, 1998) pro výuku v praktických cvičeních na stránkách internetu. Studijní materiál (text i schémata) byl aktualizován a doplněn o demonstrace preparátů barvených různými barvicími metodami pro usnadnění interpretace výsledků pozorování histologických preparátů ve světelném i elektronovém mikroskopu. Elektronická podoba skript má sloužit studentům magisterských i bakalářských oborů pro přípravu na praktická cvičení z histologie a embryologie a je hlavním studijním materiálem pro studenty nového bakalářského oboru: zdravotní laborant. Koncepcí navazuje na multimediální výukové texty Mikroskopická anatomie na Internetu a Obecná histologie na Internetu, jako součást projektu MedAtlas.

autor: Irena Lauschová, Miroslava Sedláčková, Lenka Krejčířová, Svatopluk Čech, Drahomír Horký, Jitka Šťastná, Ladislav Ilkovics | obor: Histologie, embryologie | publikováno: 29.10.2007 | poslední úpravy: 27.9.2011 | Creative Commons License

Obecná histologie

Úkolem hypertextového Atlasu obecné histologie je uvést studující lékařství do studia mikroskopické a submikroskopické stavby buněk a tkání lidského těla, včetně krevních tělísek a seznámit je s vyšetřovacími postupy, jež jsou k tomuto účelu používány v praxi. Atlas sestává z textové a obrazové části, která zahrnuje 95 originálních elektronově mikroskopických snímků a barevných mikrofotografií s podrobnými vysvětlujícími popisy. Vystavený multimediální text lze používat ve dvou základních modech: a to režimu standardní učebnice s obrázky a režimu atlasu, jehož rozsah a kvalita odpovídají jiným histologickým atlasům, které jsou dostupné fyzicky nebo v on line verzích od různých vydavatelů.

autor: Svatopluk Čech, Drahomír Horký, Ladislav Ilkovics, Irena Lauschová | obor: Histologie, embryologie | publikováno: 17.5.2006 | poslední úpravy: 27.9.2011 | Creative Commons License