Organizace a činnost lékařské posudkové služby v ČR
Materiál se věnuje úloze lékařské posudkové služby v systému sociálního zabezpečení. Popisuje základní principy posuzování zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění, pro účely důchodového pojištění, pro účely sociálních služeb a pro účely dávek osobám se zdravotním postižením.
Hlavním úkolem lékařské posudkové služby v sociálním zabezpečení je podávání posudků o zdravotním stavu a o některých důsledcích z něj vyplývajících. Tyto posudky slouží jako podklady pro rozhodnutí o některé ze sociálních dávek či o jiných výhodách poskytovaných z jednotlivých systémů sociální ochrany, popř. z jiných oblastí, např. doprava. Lékařská posudková činnost v sociálním zabezpečení má široký význam medicínský, sociální, pracovněprávní a ekonomický. Teorie a praxe lékařské posudkové činnosti prodělává od počátku třetího tisíciletí prudký vývoj. Příčiny tohoto jevu je třeba hledat ve společenském a ekonomickém vývoji a sociální politice státu, které staví lékařskou posudkovou činnost před další úkoly.
Schématické zobrazení posuzování invalidity podle hlavních skupin nemocí
Lékařská posudková činnost v sociálním zabezpečení má široký význam medicínský, sociální, pracovněprávní a ekonomický. Rozsah lékařské posudkové činnosti v sociálním zabezpečení má vztah k oblasti nemocenského pojištění, k oblasti důchodového pojištění i ostatním sociálním systémům. Předkládaný materiál umožní studentům osvojit si základy posudkové problematiky, objasnit si podmínky vzájemné součinnosti ošetřujících a posudkových lékařů a získat základní poznatky o činnosti posudkové služby, které by jim pomohly v orientaci při řešení sociálních důsledků zdravotních postižení jejich pacientů.