Akutní cholecystitida je jedna z nejčastějších příčin bolestí břicha. Z až 95% se jedná o kalkulózní formu, při které je příčinou obturace toku žluči ze žlučníku konkrement. Ve zbylých případech se jedná o akalkulózní formu, která může doprovázet stavy, jako jsou sepse, trauma, pooperační nebo šokový stav. Klinicky se projevuje bolestmi vpravo pod žeberním obloukem s iradiací směrem k pravé lopatce a pozitivním Murphyho znamením. Dále se může vyskytnout nauzea, zvracení a teploty. Mezi komplikace se řadí perforace stěny nebo tvorba abscesu. Zásadní pro diagnostiku je ultrazvukové vyšetření, pro vyloučení komplikací pak CT.

Pacient

Věk: 67 let
Pohlaví: žena

Anamnéza

Polymorbidní pacientka odeslána praktickým lékařem pro podezření na akutní apendicitidu. Udává bolesti v pravém hypo- až mezogastriu a teploty.


Laboratorní metody

  • CRP 180

Zobrazovací metody

UZ břicha

Nález

Žlučník nezvětšen, stěna zesílena až na 6 mm, v oblasti fundu a strany žlučníku odvrácené od jater není stěna spolehlivě čitelná, v návaznosti na oblast fundu patrná anechogenní kolekce velikosti 41x13 mm. V lumen žlučníku několik konkrementů do průměru 2cm. V lůžku žlučníku a perihepatálně lemy volné, anechogenní tekutiny.

CT břicha

Nález

Stěna žlučníku je zesílená zejména v oblasti fundu, zde lokálně i její dezintegrita, kterou lumen navazuje na okolní tekutinové kolekce.


Diagnóza

  • Cholecystolitiáza s cholecystitidou a perforací

Histologická diagnóza

  • Ulceroflegmonózní cholecystitida s perforací a hnisavou pericholecystitidou

Diagnóza dle MKN klasifikace

  • K82.2 Perforace žlučníku

Dif. dg.

  • akutní apendicitida, akutní pankreatitida

Komentář

V UZ a CT obraze jsou nejčastější známky akutní cholecystitidy zesílení stěny nad 3 mm s její stratifikací a zvýrazněnou vaskularizací, dále prosáknutí v okolí event. i volná tekutina. V lumen je případně poté zahuštěný obsah (sludge) a konkrementy.