Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie, LF MU a FN Brno, http://www.detska-chirurgie.cz/

Vybrané kapitoly z dětské chirurgie

Autor: prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., Jana Bartošková, Štěpánka Bibrová, Robert Doušek, Matej Husár, Yvona Kaloudová, Břetislav Lipový, Robert Macháček, Jan Škvařil, Jitka Vokurková

anotační obrázek

Tento soubor výukových materiálů je věnován vybraným tématům z oblasti dětské chirurgie. Jedná se o malou chirurgii, chirurgii novorozence, obecnou traumatologii, viscerální traumatologii, náhlé příhody břišní, hrudní chirurgii, plastickou chirurgii, onkochirurgii, vrozené vývojové vady gastrointestinálního traktu a zmíněn je i syndrom týraného dítěte.

Příklady uplatnění moderních forem léčby v dětské ortopedii

Autor: doc. MUDr. Jan Poul, CSc.

anotační obrázek

Výukové texty pod souhrnným názvem Příklady uplatnění moderních forem léčby v dětské ortopedii poskytují elektronickou oporu pro studenty ortopedie a rehabilitace. Pozornost je věnována třen vybraným tématům: Prolongace (prodlužování) končetin, Ponsetiho metoda léčby pedes equinovari congenitales a Možnosti léčby Perthesovy choroby u dětí s věkem nad 9 let.

Záznam vybrané operační léčby v dětské chirurgii a neurochirurgii

Autor: prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., Martin Smrčka

anotační obrázek

Vizuální zážitek a osobní zkušenost je jedna z nejlepších forem výuky. Je to vlastně poslední předstupeň před tím, aby uvedený výkon mohl provést člověk sám. V rámci chirurgie platí tato skutečnost ještě více, proto je nezbytně nutné, aby v dnešní moderní době existovala k základní chirurgické problematice výuková videa. Vedení dětské chirurgie a neurochirurgie se rozhodlo zpracovat první výukové materiály tohoto formátu (v rámci hlavních specializací) a navázat je na systém OPTIMED, který je jakousi databází toho, co se studenti mají naučit v průběhu svého studia. Jedná se o základní operace v dětské chirurgii (apendektomie), traumatologii (zlomenina lokte, zlomenina předloktí), urologii (operace hydronefrózy) a hrudní chirurgie (operace vpáčeného hrudníku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie I a II ve 4. ročníku. Dále se jedná o specializované neurochirurgické výkony (operace krční páteře, kraniektomie, subdurální krvácení, mozkový a míšní tumor, cévní malformace mozku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie III v 5. ročníku.

Chirurgická propedeutika

Autor: prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., David Starý, Vladimír Bartl

anotační obrázek

V jednotlivých prezentacích jsou zpracována všechna základní témata chirurgické propedeutiky, jak jsou vyučována na KDCHOT FN Brno. Slouží studenům jako příprava na stáže a dále pro opakování v přípravě ke zkoušce.