Psychiatrie - přednáška [VLPY9X1p]

Labyrinty v psychiatrii

Autor: Tomáš Kašpárek, Radek Barteček, Jitka Hüttlová, Václav Krmíček, Radovan Přikryl, Pavel Theiner, Libor Ustohal

Rozhodování v klinické praxi je komplexní proces, při kterém lékař musí zapojit nejen znalosti nabyté při výuce, ale také dosavadní praktické zkušenosti. Na vybraných edukačních příkladech několika psychiatrických kazuistik si mohou studenti zábavnou formou vyzkoušet své znalosti z oboru psychiatrie.

Obsedantně kompulzivní porucha

Autor: Libor Ustohal, Michaela Vrzalová

Video obsahuje navázání kontaktu s pacientem a vlastní vyšetření. Příznaky onemocnění: obsese - vtíravé myšlenky, obavy ze špíny, ze znečištění a dále ze zapomenutí důležitých věcí; kompulze- nutkavé akty, opakované umývání, kontrolování. Pacientem vnímané jako myšlenky a činy, které koná sám, ale jsou obtěžující, neopodstatněné, nadbytečné, nemůže je však vůlí jednoduše překonat. V případě, že se o to snaží, dochází u něj ke vzrůstání napčtí.Obsese a následné kompulze mu zabírají denně několik hodin. Dále je na videu popsán počátek potíží, jejich vývoj a efekt léčby.

Poruchy myšlení

Autor: Michaela Vrzalová, Libor Ustohal

Vyšetření pacienta s akutní psychotickou epizodou. Video bylo natočeno asi po 4 týdnech léčby, kdy se pacientův stav stabilizuje. Z vyšetření pacienta vyplývá: Psychomotorické tempo: Mírně zpomaleno - Pozornost: Hypoprosexie - Emotivita: Oploštělá - Nálada: Nevýrazná - Řeč: Hlasitá, šroubovaná, spisovná - Vnímání: Komentující sluchové halucinace - Myšlení (forma): Šroubované, tangenciální, paranoidní, ulpívavé, pseudofilosofické, paralogie, porucha abstrakce - Myšlení (obsah): Paranoidně-persekuční bludy, autoakuzační bludy, naznačen blud megalomanický (respektive dezaktualizován), hypochondrický blud, religiózní obsah.

Vybrané kapitoly z psychiatrie pro zubní lékařství

Autor: Eva Češková, Alexandra Žourková

Výukový text “Vybrané kapitoly z psychiatrie pro zubní lékařství “ obsahuje základní informace o nozologických jednotkách (diagnózách) psychických poruch v psychiatrii dospělých dle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Každá kapitola zahrnuje diagnostiku a léčbu psychických poruch včetně popisu specifik pro stomatologickou praxi.  Připojeny jsou rovněž kapitoly o specificích komunikace s pacienty s psychickou poruchou i základy psychoterapeutických metod. Učebnice je primárně určena pro posluchače zubního lékařství, základní přehled psychiatrických diagnóz a léčebných postupů v ní najdou i posluchači všeobecného lékařství a nelékařských oborů.

Sexualita u nemocných s psychickými poruchami

Autor: Alexandra Žourková

Výukový text “Sexualita u nemocných s psychickými poruchami“ obsahuje základní informace o sexuálních problémech dle jednotlivých diagnóz dle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Každá kapitola zahrnuje jak projevy psychických poruch v sexuální oblasti, tak vliv léčby na sexualitu léčených včetně popisu, jak vzniklé problémy terapeuticky zvládat. Učebnice je primárně určena pro posluchače všeobecného lékařství, kteří si zapisují předmět samostatná práce („Sexuální dysfunkce u mužů léčených antipsychotiky) a pro posluchače se zájmem o sexuologii. Přínosem je i pro postgraduální studenty, jejichž disertační práce zahrnuje otázky sexuality psychicky nemocných.