Zhotovení western blotu
Video "Zhotovení western blotu" seznamuje diváka ve zkratce s podstatnými (obecnými) fázemi provedení této sérologické reakce. Všechny kroky jsou přehledně uspořádány od přípravy materiálu až po odečet hotové reakce. Výukové video zachycuje činnost rutinní sérologické laboratoře, ve které je western blot využíván nejčastěji pro diagnostiku lymeské boreliózy.
RFA jaterních metastáz otevřeným přístupem
Radiofrekvenční ablace otevřeným přístupem je jednou z ablativních metodik indikovanou v terapii neresekabilních nádorů jater. Principem metody je využití vysokofrekvenčního proudu generovaného RF generátorem, který je RF elektrodou dopraven do cílového ložiska, které je tímto proudem spáleno. RFA může být provedena jak miniinvazivním perkutánním či laparoskopickým přístupem, tak i otevřenou cestou v průběhu otevřeného operačního výkonu.
Metoda analýzy komet
Metoda analýzy komet umožňuje detekovat poškození DNA jednotlivých buněk. K široce využívaným aplikacím kometové analýzy patří screening genotoxických látek, stanovení účinků chemoterapeutik na nádorové buňky, posuzování účinků oxidativního stresu a protektivních účinků antioxidantů. Ke studiu genotoxicity ve studiích in vivo a in vitro se používá celá řada normálních i transformovaných buněk, pocházejících z lidských, zvířecích a rostlinných zdrojů. Množství studií bylo vypracováno s použitím buněk získaných ze zvířecích či lidských orgánů, nejčastěji pro svou dostupnost jsou používány buňky krve. Toto instruktážní video názorně ukazuje postupy při provedení alkalicko-neutrální modifikace kometové analýzy na příkladu sledování poškození DNA lidské leukemické buněčnélinie HL-60 způsobené oxidačním stresem. Financováno z GRANTU FRVŠ G3 1418/2006.
RFA jaterních malignit perkutánním přístupem
Radiofrekvenční ablace jaterních malignit perkutánním přístupem. Radiofrekvenční ablace (RFA) je jednou z progresivně se rozvíjejících ablativních metodik indikovanou v terapii neresekabilních nádorů jater. Principem metody je využití vysokofrekvenčního proudu generovaného v RF generátoru, který je elektrodou různého tvaru a konstrukce dopraven do cílového ložiska, kde způsobí koagulační nekrózu. Výhodou této ablační metody je možnost aplikace perkutánním přístupem, peroperačním laparotomickým přístupem (event. i v kombinaci s chirurgickou resekcí) i miniinvazivní laparoskopickou cestou.
Artroskopie zápěstí
Artroskopie zápěstí je progresivně rozvíjející se operační technika, která má v oboru chirurgie ruky nezastupitelnou funkci. Cílem tohoto videa je prezentovat techniku artroskopie zápěstí jako metodu diagnostickou i terapeutickou a ukázat její základní aplikace v ošetření nejčastějších patologií v oblasti zápěstí.
Elektrofyziologické vyšetření srdečního převodního systému
Invazivní elektrofyziologické vyšetření srdečního převodního systému. Film představuje základy invazívního elektrofyziologického vyšetření srdečního převodního systému. Kromě ukázky základní techniky katetrizačního vyšetření dává divákovi možnost blíže pochopit způsob záznamu a analýzu intrakardiálních EKG signálů. Film je určen pro výuku studentů LF a středního zdravotnického personálu.
Postup při provádění trepanobiopsie
Postup při provádění trepanobiopsie, délka videa 12 min. Trepanobiopsie je vyšetření, jehož hlavním cílem je odebrat přímo kousek kostní tkáně s trámčinou a kostní dření na histologickou analýzu. Na rozdíl od cytologického vyšetření lze histologie kostní dřeně posoudit buněčnost, přítomnost fibrózy, infiltrace dřeně chorobným procesem, apod.
Cholecystektomie laparoskopicky
Záběry z průběhu laparoskopické cholecystektomie ukazují kompletní operaci včetně přípravy k zahájení chirurgického výkonu, rouškování, rozestavení operačního týmu a přípravu videotechniky. Během operace jsou dobře vidět struktury žlučníku, žlučových cest a cévního zásobení žlučníku a přilehlého jaterního parenchymu. Je zachycena preparace uvedených struktur a dokončení cholecystektomie včetně drenáže a uzávěru rány. V průběhu videozáznamu je možné upozornit na klíčová místa operace a na její nejrizikovější části.
Distální femoro-popliteální bypass cévní protézou Omniflow
Protéza Omniflow je biosyntetická cévní protéza, která jako jediná mezi umělými tepennými náhradami může odolávat infekci a je možno ji implantovat i pacientům s gangrénou. To umožňuje řešit jinak svízelné situace, kdy pacient s defektem vyžadující revaskularizaci končetiny nemá kvalitní velkou safénu, která je stále považovaná za nejlepší alternativu.
Využití 3D zobrazení intrakraniálních procesů pro výuku studentů na NCHK LF MU
3D pracoviště neurochirurgie je projekt zaměřený na vytváření výukových materiálů založených na vytvoření počítačových modelů postihujících topografickou anatomii různých částí těla. Vytváření pomůcek se zaměřením pro účely výuky onkologie, chirurgické propedeutiky, neurochirurgie a chirurgie včetně přípravy na státní rigorosní zkoušku. Vytvořené modely je možno využít z pohledu klinicko-anatomické rozvahy při interaktivní výuce (vztahy jednotlivých patologií k okolním strukturám, a funkční důsledky vyplývající z těchto vztahů), ilustrace terapeutické plánovací rozvahy a pregraduální ilustrace možností vlastního operačního výkonu z hlediska prostorové představy blízké reálné operační situaci.