Fissura kalvy

Překládáme obrazovou kazuistiku na téma RTG a CT u úrazu hlavy. Jedná se o staršího pacienta s anamnézou pádu na hlavu a minimálním klinickým nálezem. Kazuistika obsahuje snímkovou dokumentaci z provedeného RTG a následně CT vyšetření s doplněnými klíčovými snímky. Ilustruje také omezenou možnost hodnocení traumatických změn na RTG lebky (jen poranění skeletu, a i to s omezenou senzitivitou) a výrazně větší vypovídající hodnotu CT vyšetření (kromě lepšího zobrazení poranění skeletu i možnost hodnocení nitrolebního krvácení). Proto je dnes CT při úrazech hlavy metodou první volby.

Pacient

Věk: 86 let
Pohlaví: muž

Anamnéza

Dnes při chůzí vertigo, kolaps, pád, úraz hlavy.

Okcipitálně hematom 5x3cm. Pacient při vědomí, zcela orientovaný, orientačně neurologicky v normě, jen mírné bolesti v místě hematomu.


Zobrazovací metody

RTG lebky a C páteře

Nález: V bočné projekci atypická linie projasnění susp. z fissury jdoucí horizontálně v parietookcipitální oblasti, v AP projekci možný korelát vlevo (AP snímek C páteře)

CT mozku nativně

CT 1 – axial

CT 2 – coronal

CT 3 – axial kost

Nález: Prokrvácená kontuze frontálně až temporálně vlevo, lemy drobného subarachnoidálního krvácení v sousedství.
Atrofie mozková. Splývavé hypodenzity bílé hmoty při postr. komorách - leukoaraióza. V kostním HR modu fissura kalvy temporálně až parietálně vlevo.

Klíčové snímky


Diagnóza

  • Prokrvácená kontuze mozku
  • Subaarchnoudální krvácení
  • Fissura kalvy

Diagnóza dle MKN klasifikace:

  • S0690 Kontuze mozku
  • S0660 Úrazové subarachnoidální krvácení
  • S0200 Zlomenina lebeční klenby - fractura calvae

Komentář

Jedná se o starší vyšetření s provedením nejprve RTG a poté CT vyšetření. V dnešní době není RTG lebky v případě traumatu indikováno, v případě podezření na poranění je indikováno rovnou CT vyšetření, které má větší senzitivitu pro poranění skeletu, ale zejména zobrazí i intrakraniální krvácení (to může být přítomno i bez poranění skeletu).

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko