Kazuistika ukazuje typický obraz hemangiomu jater při vyšetření magnetickou rezonancí. Důležitý je charakter postkontrastního sycení, které typicky probíhá jako postupné nodulární sycení z periferie do centra. Jedná se o jedno z nejčastějších ložisek jater, s kterým se běžně setkáváme při radiologických vyšetřeních. Při typickém obraze nevyžaduje histologické ověření. Pokud nezpůsobuje žádné symptomy, není nutné jeho sledování ani léčba.
Pacient
Věk: 41 let
Pohlaví: žena
Anamnéza
Hepatopatie s cholestatickým rysem, stabilní laboratoř na UDCA terapii. Hemangiom jater S6/7 - opak. mírná progrese, v posledním roce na 72x67x62mm (UZ, CEUS 2/2017) z původních 48x44x38mm (MR 2012), S8 mírná progrese 12mm.
Zobrazovací metody
MR jater
T2 TSE COR
T2 TSE
T2 SPIR
DWI b0 b100 b600
ADC
T1 in-phase + out-of-phase
T1 eTHRIVE nativ
T1 eTHRIVE k.l. arterialní fáze
T1 eTHRIVE k.l. portalní fáze
T1 eTHRIVE k.l. equilibrium
T1 eTHRIVE k.l. pozdní fáze
T1 eTHRIVE k.l. hepatospecifická fáze
Nález: Játra normální velikosti, v S6/7 je T2 hyperintenzní ložisko, lehce laločnaté, velikosti 59x73x62 mm (minule 43x43x33 mm). Postkontrastně se postupně sytí z periferie, nedochází k vymývání kontrastní látky, v hepatospecifické fázi se nesytí. Podobné menší ložisko v S8 v sousedství střední jaterní žíly, velikosti 12 mm, se stejným charakterem sycení. Na rozhraní S4a/b T2 hyperintenzita velikosti 8 mm, charakteru cysty.
Klíčové snímky
Diagnóza
- Hemangiom jater
Diagnóza dle MKN klasifikace:
- D18.0 Hemangiom kterékoliv lokalizace
Dif.dg.
- Cholangiocelulární karcinom
Komentář
Jedná se o typický obraz MR hemangiomu, který i přes velikostní progresi nevyžaduje bioptické ověření.
Jaterní hemangiom se nověji řadí mezi vaskulární léze a označuje se jako jaterní venózní malformace, častěji se ale stále používá zažitý termín hemangiom.
Typický obraz hemangiomu jater na MR:
- T2 – hyperintenzní
- T1 – hypointenzní
- DWI – hyperintenzní
- ADC – hyperintenzní (ale méně než cysta) nebo smíšeně intenzní
- T1 s kontrastní látkou – postupné nodulární sycení z periferie do centra, v případě použítí hepatospecifické kontrastní látky je v hepatospecifické fázi hypointenzní, protože neobsahuje hepatocyty
citace: Jakub Foukal: MR hemangiom. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] , [cit. 22. 12. 2024]. Dostupný z WWW: https://portal.med.muni.cz/clanek-701-mr-hemangiom.html. ISSN 1801-6103.