Návody k praktickým cvičením z biochemie
Sada 13 návodů do praktických cvičení z biochemie. Jedná se o návody připravené pedagogy LF MU, a to v rámci jejich zapojení do meziuniverzitního týmu, který realizuje elektronickou podporu seminářů a praktických cvičení z lékařské biochemie a patobiochemie v síti MEFANET.
Vyšetřování laboratorního novorozeneckého screeningu
U všech novorozenců narozených na území České republiky se vyšetřuje novorozenecký laboratorní screening. Tímto screeningem rozumíme aktivní celoplošné vyhledávání některých chorob v jejich časném stádiu pomocí laboratorní metody tak, aby vyhledávané choroby byly diagnostikovány ještě dříve než se stačí projevit a nevratně poškodit zdraví dítěte. Novorozenecký screening je založen na analýze suché kapky krve. V současné době je pomocí něj v naší zemi vyhledáváno celkem 13 chorob.
(K analýze jsou využívány dvě různé analytické metody: imunoanalytická metoda DELFIA a metoda tandemové hmotnostní spektrometrie. Toto video seznamuje s vyšetřováním pomocí metody DELFIA).
Čtyřicet let komise experimentální kardiologie: Odkud jsme vyšli a kam směřujeme
Jedná se o postkonferenční sborník z pravidelného pracovního zasedání Komise Experimentální Kardiologie, pracovní skupiny České fyziologické společnosti České lékařské společnosti J.E.Purkyně. Sborník obsahuje 33 souhrnů prací prezentovaných na konferenci, z oblasti kardiovaskulární fyziologie, patofyziologie, biochemie, kardiologie a intenzivní medicíny.
91. Fyziologické dny - sborník souhrnů
Nerecenzovaný konferenční sborník ze společné konference České fyziologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Slovenské fyziologické společnosti Slovenské lékařské společnosti. Sborník obsahuje souhrny příspěvků z oblasti fyziologie a patofyziologie především kardiovaskulární, neurofyziologie, celulární fyziologie a metabolismu s vazbou na příbuzné obory, zejména biochemii, biologii, farmakologii, neurologii, kardiologii a další klinické obory.
Metody kapalinové chromatografie ve výuce biomedicínských oborů
Tematický soubor instruktážních videozáznamů o principech metod kapalinové chromatografie a jejich využití v biomedicínských oborech. Zahrnuty jsou tenkovrstvá chromatografie, iontově výměnná, gelová a vysokoúčinná kapalinová chromatografie. Videozáznamy vznikly za podpory projektu FRVŠ 1344/2012 a mohou být využity při praktické výuce studentů na LF MU, PřF MU a FEKT VUT.
Vyšetření moče diagnostickými proužky
Chemické vyšetření moče, založené na důkazu tzv. patologických složek moče, patří mezi základní biochemické analýzy. Výuková videa poskytují základní informace o správném způsobu provedení chemického vyšetření moče pomocí diagnostických proužků. Videa také obsahují animace, která vysvětlující princip některých stanovení a upozorňují na možné příčiny falešně pozitivních nebo falešně negativních výsledků. Videa slouží k doplnění praktických cvičení předmětu biochemie.
Odběr krve
Videozáznam je určen pro doplnění výuky v biomedicínských oborech a zabývá se popisem postupů při odběru a zpracování krve pro klinicko-biochemické vyšetření. Stručně dokumentuje přípravu pacienta před odběrem a postup při odběru žilní krve. Je zdůrazněno použití uzavřeného odběrového systému. Dále je zmíněn transport a uchování vzorků, postupy při odběru plazmy a séra, získání a zpracování kapilární krve. Vytvořeno za podpory FRVŠ, projekt 443-F3.
Automatický analytický systém MODULAR
Videzáznam popisuje činnosti automatického biochemického analytického systému MODULAR, který obsahuje spojení iontově selektivního modulu, dvou biochemických a jednoho imunochemického modulu. Video vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem. Délka videa 4 min.
Preanalytická linka MPA Roche v laboratorním provozu
Videzáznam obsahuje popis procesů centralizace, integrace a konsolidace, jakožto nástroje zvyšování efektivity a produktivity. Tyto procesy laboratorní medicínu v současné době ovládají. Umožňují dobré využití potenciálu zkušených laboratorních pracovníků a výkonné analytické a perianalytické techniky, usnadňují standardizaci a dosažení vysoké kvality. Preanalytické zpracování biologických vzorků v laboratoři představuje celou řadu manuálních, často stereotypních činností, které nevyžadují speciální znalosti a dovednosti, ale vyžadují zachování standardního postupu jinak vytvářejí potenciální možnost chyby. Jednotlivé pracovní kroky se ve velkých klinických laboratořích mnohonásobně opakují.
Automatický programovatelný autosampler AAS Solaar
Výukové video o automatických biochemických vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem jednak v rámci statického popisu jednotlivých součástí analyzátorů , jednak komentářem provázejícím ukázky funkce. Je zde popsán a při funkci ukázán automatický programovatelný autosampler atomového absorbčního spektrofotometru a automatizované nastavení katodových lamp SOLAAR M6. Délka videa 3 min.