Vyšetřování laboratorního novorozeneckého screeningu
U všech novorozenců narozených na území České republiky se vyšetřuje novorozenecký laboratorní screening. Tímto screeningem rozumíme aktivní celoplošné vyhledávání některých chorob v jejich časném stádiu pomocí laboratorní metody tak, aby vyhledávané choroby byly diagnostikovány ještě dříve než se stačí projevit a nevratně poškodit zdraví dítěte. Novorozenecký screening je založen na analýze suché kapky krve. V současné době je pomocí něj v naší zemi vyhledáváno celkem 13 chorob.
(K analýze jsou využívány dvě různé analytické metody: imunoanalytická metoda DELFIA a metoda tandemové hmotnostní spektrometrie. Toto video seznamuje s vyšetřováním pomocí metody DELFIA).
Zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále v průběhu operačního výkonu
K dobrému průběhu léčby operovaných pacientů je velmi důležité zajistit tělesnou teplotu v rozmezí 36 až 36,9°C, takzvanou normotermii. Představujeme vám možnosti zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále. Nejprve můžeme zajistit u pacientů udržování stálé tělesné teploty pomocí folií, jednorázových netkaných přikrývek celého těla, hlavy nebo dolních končetin. Následně pacienta vyhříváme různými typy elektrických vyhřívacích přístrojů pomocí teplého vzduchu nebo tekutiny. Nejefektnější k zajištění tepelné pohody pacienta lze uvést samovyhřívací přikrývku na bázi uhlíků. K neopominutelným pomůckám patří i zdravotnické prostředky k vyhřívání infuzních roztoků a transfuzních derivátů podávaných pacientovi v průběhu operačního výkonu. Použitím některé z uvedených možností vyhřívání pacientů na operačním sále přispějeme ke zdárnému průběhu operační léčby pacienta a zkvalitníme ošetřovatelskou perioperační péči.
Zlomeniny distálního radia, dlahová operační technika volárním přístupem
Zlomeniny distálního radia patří mezi nejčastější zlomeniny v traumatologii. Většina těchto zlomenin se v posledních desetiletích léčí operačně. Předkládáme prezentaci ošetření zlomeniny distálního radia typu C podle AO klasifikace dlahovou technikou volárním přístupem. Při operaci byla použita dlaha Aptus s možností využití výkyvných a úhlově stabilních šroubů.
Cytogenetika - stanovení karyotypu
Vyšetření karyotypu je jedním ze základních vyšetření, která jsou indikována na základě genetické konzultace v ambulancích lékařské genetiky. Vyšetření je doporučeno v případě podezření na přítomnost vrozené chromosomové aberace (VCA), patologické chromosomové změny v karyotypu pacienta či plodu. Přítomnost VCA potvrzuje genetickou podstatu potíží pacienta nebo objasňuje příčinu abnormalit u plodu. Ambulance lékařské genetiky nabízejí pacientovi i jeho rodině maximální péči a možnosti prevence výskytu geneticky podmíněných vad v rodině. Genetické vyšetření je nedirektivní, je podmíněno souhlasem pacienta.
Perioperační ošetřovatelská péče v gynekologii a porodnictví
Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací gynekologické a porodnické problematiky, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.
Zpracování perioperační biopsie v laboratořích Ústavu patologie FN Brno
Videozáznam slouží jako edukační materiál nejen pro pracovníky histopatologických laboratoří, ale i pro perioperační sestry na operačních sálech, pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na bioptickou diagnostiku, histopatologickou diagnostiku, zpracování bioptického materiálu a zpracování perioperační biopsie.
Perioperační ošetřovatelská péče v ORL
Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací na ORL, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.
Perioperační ošetřovatelská péče – edukace studentů MU Brno, edukace pacientů podstupující operační zákrok na COS I FN Brno
Videozáznam pro studenty, stážisty a návštěvníky Centrálních operačních sálů ve |FN Brno je vytvořen pro jednodušší a snadnější pochopení průchodu operačním traktem, tak aby byl ve všech prostorech operačních sálů dodržen aseptický provoz dle hygienicko-epidemiologického řádu. Připravený videozáznam s doplněným textem slouží jako edukační materiál pro pacienty podstupující operační zákrok na Centrálních operačních sálech ve FN Brno. Pacienti jsou seznámeni s prostředím operačních sálů, s přijetím a kontrolou identifikace pacienta, možnou polohou při operaci a celkovou péčí operačního i anesteziologického týmu v průběhu operace až po ukončení a předání zpět na oddělení.
Perioperační ošetřovatelská péče v rekonstrukční a plastické chirurgii a v léčbě popálenin
Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací rekonstrukční a plastické chirurgii a v léčbě popálenin, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.
Záznam vybrané operační léčby v dětské chirurgii a neurochirurgii
Vizuální zážitek a osobní zkušenost je jedna z nejlepších forem výuky. Je to vlastně poslední předstupeň před tím, aby uvedený výkon mohl provést člověk sám. V rámci chirurgie platí tato skutečnost ještě více, proto je nezbytně nutné, aby v dnešní moderní době existovala k základní chirurgické problematice výuková videa. Vedení dětské chirurgie a neurochirurgie se rozhodlo zpracovat první výukové materiály tohoto formátu (v rámci hlavních specializací) a navázat je na systém OPTIMED, který je jakousi databází toho, co se studenti mají naučit v průběhu svého studia. Jedná se o základní operace v dětské chirurgii (apendektomie), traumatologii (zlomenina lokte, zlomenina předloktí), urologii (operace hydronefrózy) a hrudní chirurgie (operace vpáčeného hrudníku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie I a II ve 4. ročníku. Dále se jedná o specializované neurochirurgické výkony (operace krční páteře, kraniektomie, subdurální krvácení, mozkový a míšní tumor, cévní malformace mozku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie III v 5. ročníku.