Materiály k přednáškám

Vědecké výpočty v biologii a biomedicíně

Autor: Jiří Hřebíček, Jan Žižka

anotační obrázek

Elektronický učební text se zabývá v první kapitole přehledovým úvodem do terminologie a postupně popisuje studovanou problematiku, snaží se vysvětlit vědecké výpočty v současném pojetí. Druhá kapitola je věnována historii vědeckých výpočtů a ve třetí kapitole jsou shrnuty technologie a jejich aplikace do oblasti biologie a biomedicíny. Ve čtvrté kapitole je stručně objasněn systém Maple, který je provozován Masarykově univerzitě v rámci multilicence. Jsou zde popsány některé jeho vlastnosti a na jednoduchém příkladu ukázáno jeho využití pro vědecké výpočty v biologii. V dalších třech kapitolách jsou uvedeny aplikace metod umělé inteligence, dolování dat i metody strojového učení pro oblasti biologie a biomedicíny.

Chirurgická propedeutika

Autor: Ladislav Plánka, David Starý, Vladimír Bartl

anotační obrázek

V jednotlivých prezentacích jsou zpracována všechna základní témata chirurgické propedeutiky, jak jsou vyučována na KDCHOT FN Brno. Slouží studenům jako příprava na stáže a dále pro opakování v přípravě ke zkoušce.

Základy intenzivní medicíny

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Intenzivní medicína je multidisciplinární lékařský obor zabývající se péčí o nemocné se selháním jedné či více životních funkcí, nebo u nichž jejich selhání hrozí. Z této definice vyplývá, že shrnuje péči o poměrně široké spektrum pacientů, počínaje pooperační péčí po rozsáhlých operačních výkonech, přes srdeční či dechovou nedostatečnost, až po těžké polytrauma. Péče o tyto nemocné vyžaduje poměrně rozsáhlou monitoraci, často i náhradu či podporu životních funkcí (ať již mechanickou nebo farmakologickou) a neméně často i spolupráci odborníků z několika různých oborů. Toto všechno není možné poskytovat na mnoholůžkových standardních odděleních, a proto je péče o takové pacienty přesunuta na tzv. jednotky intenzivní péče (JIP) nebo oddělení anesteziologicko-resuscitační.