Vědecké výpočty v biologii a biomedicíně

Elektronický učební text se zabývá v první kapitole přehledovým úvodem do terminologie a postupně popisuje studovanou problematiku, snaží se vysvětlit vědecké výpočty v současném pojetí. Druhá kapitola je věnována historii vědeckých výpočtů a ve třetí kapitole jsou shrnuty technologie a jejich aplikace do oblasti biologie a biomedicíny. Ve čtvrté kapitole je stručně objasněn systém Maple, který je provozován Masarykově univerzitě v rámci multilicence. Jsou zde popsány některé jeho vlastnosti a na jednoduchém příkladu ukázáno jeho využití pro vědecké výpočty v biologii. V dalších třech kapitolách jsou uvedeny aplikace metod umělé inteligence, dolování dat i metody strojového učení pro oblasti biologie a biomedicíny.

Učební texty rovněž odkazují na současnou kvalitní výchozí literaturu, Umožňují seznámit se s možnostmi současných vědeckých výpočtů dostupných pro oblasti biologie a biomedicíny na internetu a vyzkoušet si, jak adaptivní učení ve skutečnosti funguje, jak lze dolovat z dat znalost a jak ověřovat kvalitu znalosti; jsou uvedeny i odkazy na velmi kvalitní, uživatelsky pohodlný systém, který je k dispozici formou freeware zdarma, je rozvíjen na novozélandské univerzitě a používán k serióznímu výzkumu po celém světě.

K objasnění některých částí učebního textu jsou připojeny příklady, včetně ukázky vyhledávání z genetických databází a dolování znalosti z dat, která lze snadno získat z veřejně přístupného zdroje a na nichž lze vyzkoušet, jak ve skutečnosti funguje, jaká jsou pozitiva a negativa popisovaného přístupu a získat inspiraci pro jejich samostatné používání. Existuje již i velmi dobrý svobodný (či open source) software/freeware, který eliminuje ztrátu času věnovanou programování algoritmů (jak to umožňuje současné verze Maple).

 

Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
 Vědecké výpočty v biologii a biomedicíně 20.2.2008 2.8 MB kdokoli Creative Commons License

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno
level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   

Hodnocení

Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
%
počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
100.0 %
rating
uživatelské hodnocení
hodnotit

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko