Edukační sborník MEFANET Report 02
U příležitosti červnového zasedání Koordinační rady projektu MEFANET byla zástupcům zapojených lékařských fakult distribuována tištěná verze edukačního sborníku rozšířených příspěvků z konference MEFANET 2008. Sborník byl vydán v nákladu 1000 ks a je neprodejný; na každou lékařskou fakultu v České republice a na Slovensku bylo odesláno 60-100 ks. Sborník v elektronické podobě si můžete stáhnout zde.
Editoři: Ing. Daniel Schwarz, Ph.D. (IBA LF MU), doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. (IBA LF MU), prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc. (1. LF UK), prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. (LF UP), Dr. Chris Paton (National Institute of Health Innovation, University of Auckland, New Zealand)
Edukační sborník MEFANET Report 03
V rámci konání konference lékařských fakult ČR a SR s mezinárodní účastí na téma e-learning a zdravotnická informatika ve výuce lékařských oborů MEFANET 2010 byla účastníkům a zástupcům zapojených lékařských fakult distribuována tištěná verze edukačního sborníku rozšířených příspěvků z konference MEFANET 2009. Sborník byl vydán v nákladu 1000 ks a je neprodejný; na každou lékařskou fakultu v České republice a na Slovensku bylo odesláno 60-100 ks. Sborník v elektronické podobě je dostupný níže.
Editoři: Ing. Daniel Schwarz, Ph.D. (IBA LF MU), Mgr. Martin Komenda (IBA LF MU), prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc. (1. LF UK), prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. (LF UP), doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. (IBA LF MU)
DIOS - Dose Intensity as Oncology Standard
Projekt DIOS byl zahájen v roce 2006 s primárním cílem posílit informovanost odborné veřejnosti, která souvisí s významem sledování intenzity dávky protinádorové chemoterapie. Dalším cílem bylo zpracovaní plně elektronické verze chemoterapeutických režimů tak, aby mohla paralelně doplňovat Zásady cytostatické léčby vydávané Českou onkologickou společností ČLS JEP. Hlavní výhodou je nejen snadná aktualizace, ale také možnost přímého využití pro praktické i výukové účely. Elektronické standardy lze rovněž použít jako vzor pro databáze nemocničních informačních systémů.
Vědecké výpočty v biologii a biomedicíně
Elektronický učební text se zabývá v první kapitole přehledovým úvodem do terminologie a postupně popisuje studovanou problematiku, snaží se vysvětlit vědecké výpočty v současném pojetí. Druhá kapitola je věnována historii vědeckých výpočtů a ve třetí kapitole jsou shrnuty technologie a jejich aplikace do oblasti biologie a biomedicíny. Ve čtvrté kapitole je stručně objasněn systém Maple, který je provozován Masarykově univerzitě v rámci multilicence. Jsou zde popsány některé jeho vlastnosti a na jednoduchém příkladu ukázáno jeho využití pro vědecké výpočty v biologii. V dalších třech kapitolách jsou uvedeny aplikace metod umělé inteligence, dolování dat i metody strojového učení pro oblasti biologie a biomedicíny.