Dne 15. listopadu 2006 se v přednáškové místnosti Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno konal 2. ročník semináře RITM (Rady pro informační technologie v medicíně) - letos i s aktivní účastí kolegů z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V následující reportáži jsou shrnuty příspěvky jednotlivých přednášejících.
doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. prezentoval na úvod aktivity RITM v oblasti elektronické podpory výuky lékařských oborů a zmínil také začínající spolupráci mezi LF MU, 1.LF UK a LF UP.
RITM a MEFANET – přehled aktivit a návrh meziuniverzitní spolupráce při vytváření vzdělávací sítě lékařských fakult |
prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc. seznámil plénum s tím, jak na 1. LF UK vybírali LMS systém, jak zavádějí pro své studenty WiFi a jak jsou spokojeni se SW Breeze. Nechyběla ani ukázka z animované a ozvučené lekce.
Elektronická podpora výuky na 1.LF UK
|
prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. a Mgr. Jarmila Potomková prozradili zkušenosti s výukovým portálem NOE na LF UP.
Integrační trendy při tvorbě multimediálních výukových portálů pro medicínu a zdravotnictví
|
Ing. Daniel Schwarz, Ph.D. pohovořil o vývoji webového portálu na LF MU a o jeho rozšiřování na další lékařské fakulty v ČR. Webový portál LF MU a jeho vývoj: význam standardů při aplikacích informačních technologií ve výuce lékařských oborů
|
prof. MUDr. Josef Bednařík, CSc. představil dílo Multimediální atlas poruch řeči a příbuzných kognitivních funkcí, které je v současné době distribuováno ve své off-line verzi na DVD.
Multimediální výukový atlas poruch řeči a příbuzných kognitivních funkcí – výhody a úskalí multimediálních výukových pomůcek. |
doc. MUDr. Zdeněk Novák, CSc. ve svém příspěvku demonstroval přínos 3D pracoviště, počítačových modelů a videokonferencí pro výuku plánování neurochirurgických operací.
Využití 3D zobrazení intrakraniálních procesů pro výuku studentů na NChK LF MU |
prof. MUDr. Taťjana Dostálová, DrSc. představila konkrétní e-kurzy, které se na 1. LF UK používají pro podporu výuky stomatologie.
Elektronická výuka oboru stomatologie - protetické technologie a materiály, gnatologie |
doc. MUDr. Čestmír Číhalík, CSc. předvedl několik kapitol ze svého EKG atlasu a uvedl historii vzniku a současné rozšiřování tohoto díla.
Digitální atlas EKG jako modelové řešení pro e learning |
ing. Otto Dostál, CSc. zasvětil posluchače do projektu MeDiMed, který slouží jako technologická základna pro obrazové archivy na bázi PACS.
Řešení podpory výuky v oblasti zpracování medicínské obrazové informace v rámci projektu MeDiMed |
doc. MUDr. Petr Krupa, CSc. navázal na příspěvek o projektu MeDiMed a přednesl jeho využití ve výuce na LF MU.
Výukový PACS a jeho přínos ve výuce na LF MU |
doc. MUDr. Josef Feit, CSc. zapůsobil na posluchače svým rozsáhlým obrazovým atlasem s interaktivními prvky a mikroskopickými fotografiemi s vysokým rozlišením
Způsoby prezentace obrazu metodou virtuální mikroskopie pomocí Internetu |
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D. představil způsoby přenosu audio-video signálů mezi operačními sály a posluchárnami.
Přenos audio-video signálů z operačních sálů do učeben – případová studie LF MU |
e-technik Martin Komenda ukázal e-learningové nástroje využitelné v rámci LMS IS MU a nabídnul svou kapacitu k další spolupráci s autory elektronických výukových materiálů na LF MU.
Informační systém MU z pohledu e-learningových nástrojů |
Seminář skončil v pozdních večerních hodinách, publikum bylo po celou dobu pozorné, nechyběla diskuze s každým přednášejícím. Svou podporu vyjádřil i děkan LF MU prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.
|
Obsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
Klíčová slova: RITM, MEFANET, e-learning
citace: Daniel Schwarz: Seminář RITM 2006: Moderní metody výuky lékařských oborů pomocí informačních technologií a telemedicíny. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] , [cit. 30. 12. 2024]. Dostupný z WWW: https://portal.med.muni.cz/clanek-399-seminar-ritm-2006-moderni-metody-vyuky-lekarskych-oboru-pomoci-informacnich-technologii-a-telemediciny.html. ISSN 1801-6103.