Kapitoly z lékařské etiky

Výukový text “ Kapitoly z lékařské etiky“ podává úvod do problematiky etiky v medicíně. Je studijním materiálem seminářů lékařské etiky pro studenty všeobecného lékařství a zubního lékařství. Soubor edukačních textů podává stručný úvod do některých etických problémů současné medicíny. Texty jsou tedy pouze vybranými kapitolami z lékařské etiky a tématicky nepokrývají celou lékařskou etiku. Limitovanost výběru témat byla dána formátem a strukturou výuky lékařské etiky v rámci oboru všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Vybraných deset kapitol vzniklo ze zkušenosti výuky lékařské etiky formou seminářů pro menší studijní skupiny studentů a studentek všeobecného lékařství a pro výuku jsou primárně určeny. Jsou tedy studijními materiály pro seminář lékařské etiky a podávají pouze základní přehled, aniž by poskytovaly vyčerpávající výklad jednotlivých témat. K hlubšímu porozumění jednotlivým problémům a jejich souvislostem pak má sloužit interaktivní výuka založena na vzájemném dialogu, jehož cílem je porozumění pozici a argumentům druhého a tak i lepší pochopení svého vlastního stanoviska; jeho metodou je vzájemný respekt a předpokladem základní ochota připustit existenci i jiného přístupu a pohledu než je svůj vlastní.

Kapitoly z lékařské etiky 29.3.2011 1022.15 KB kdokoli Creative Commons License

Recenzováno