Materiály k přednáškám

Základy anesteziologie

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Anesteziologie je obor, který se za pomocí farmakologických či jiných postupů zabývá znecitlivěním. V širším kontextu i léčbou bolesti. V současné době je nejvíce rozšířena metoda celkové anestezie. Stále větší rozšíření a popularitu získává anestezie regionální, kdy instilací anestetika k nervům, které vedou bolest z dané oblasti, dosáhneme kvalitní anestezie bez rizik, které plynou z podání anestezie celkové. Anestezie umožňuje komfortně prodělat terapeutický či diagnostický zákrok nejen pacientovi, což je hlavním smyslem našeho konání, ale i operatérovi či diagnostikovi, který se tak může plně soustředit na prováděný výkon. Anesteziolog v průběhu anestezie plně zajišťuje komplexní péči o základní vitální funkce pacienta.

Vyšetření pacienta trpícího rekurentní depresivní poruchou

Autor: Libor Ustohal, Radovan Přikryl

anotační obrázek

Videozáznam popisuje vyšetření pacienta trpícího rekurentní depresivní poruchou. Obsahuje příchod pacienta, navázání kontaktu, vlastní vyšetření. Dále jeho příznaky – depresivní, obtížně odklonitelná nálada, hypohedonie, snížené sebehodnocení, pesimismus, obavy z budoucna, tenze, zpomalené psychomotorické tempo, snížená emoční reakce na okolí, snížení zájmu o sex, dyssomnie, hypoorexie s váhovým úbytkem, hypoprosexie, zvýšená autoobservace, taedium vitae, dříve i suicidální myšlenky. Předchozí epizody, trvání současné epizody, heredita. Délka videa je 15:44 minut.

Aneuryzma abdominální aorty

Autor: Robert Staffa

anotační obrázek

Problematika aneuryzma abdominální aorty (zkrácené označení AAA) je závažným postižením tepenného systému a je diagnostickou a terapeutickou výzvou pro generace cévních chirurgů. Jeho nejčastější a nejzávažnější komplikací je ruptura, která má i přes pokroky v diagnostice a terapii stále vysokou úmrtnost (30-50 %).

Farmakovigilance a propagace léčiv

Autor: Dagmar Vršková, Jana Pistovčáková, Leoš Landa

anotační obrázek

Výukový text “Farmakologie a propagace léčiv“ shrnuje nejdůležitější informace týkající se dozoru nad léčivými přípravky za účelem zajištění maximálních léčivých účinků při minimálním riziku nežádoucích účinků, včetně specifikace těchto nežádoucích účinků (farmakovigilance). Text se dále zabývá propagací léčiv, zejména otázkami reklamy zaměřené na léčiva a její regulací v souvislosti s etickými požadavky.

Pathophysiology practicals for General Medicine and Dental Medicine courses

Autor: Kateřina Kaňková, Lukáš Pácal, Michal Jurajda, Lydie Izakovičová Hollá, Julie Bienertová Vašků, Michal Masařík, Anna Vašků

anotační obrázek

Učební text je souborem aktuálních návodů do praktických cvičení z Patologické fyziologie v anglickém jazyce. Obsahuje stručný úvod do dané problematiky a popis provedení jednotlivých experimentálních praktických cvičení. Výukový materiál má podobu skript rozdělených do několika ucelených tematických celků.

Výzkum nových léčiv od zrodu k registraci

Autor: Olga Starobová, Leoš Landa, Jana Nováková, Alexandra Šulcová

anotační obrázek

Vývoj každého nového léčiva a povolení jeho užívání v klinické praxi představuje v současné době cca 11 leté období, v němž 2-5 let připadá na objevení vhodné molekuly, 5-9 let na získání biologické a toxikologické charakteristiky testováním na preklinické úrovni, a farmakoterapeutických vlastností klinickým zkoušením. Celý tento vývoj podléhá dodržování přísných profesionálních a etických zásad, dohodnutých a platných mezinárodně. Snahou předkládaného textu je přiblížit současný stav těchto postupů.

Obecná a speciální psychiatrie

Autor: Alexandra Žourková, Eva Češková, Ivana Drtílková, Tomáš Kašpárek, Hana Kučerová, Lucie Pilařová, Radovan Přikryl, Radek Ryšánek, Pavel Theiner, Markéta Žáčková

anotační obrázek
Psychiatrie je součástí neurověd, které zaznamenávají dynamický rozvoj. I když jsou v současné době k dispozici dvě velmi kvalitní učebnice psychiatrie, v některých praktických výstupech našeho oboru dochází ke změnám.

Texty seminářů z výuky psychiatrie se snaží tyto změny zachytit, předložit Vám nejnovější poznatky potřebné ke zvládnutí základních znalostí a budou pravidelně inovovány. Texty nenahrazují předepsané učebnice, ale slouží k rychlé orientaci v základních tématech psychiatrie. Předpokládáme jejich využití k přípravě na výuku psychiatrie a také by měly sloužit k opakování probrané látky.

Emoce a učení

Autor: Robert Roman, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Videozáznamy obsahují ukázky typů chování laboratorního potkana v různých situacích. První ukázka představuje chování zvířete ve volném otevřeném prostoru. Druhá ukázka zachycuje explorativní chování (a jeho změny při opakované expozici) v novém ohraničeném prostředí, třetí pak obranné chování v prostředí nebezpečném bez možnosti a s možností řešení. Videoukázky studentům umožňují pozorovat chování pokusného zvířete v modelových situacích a uvědomit si určitou analogii v chování člověka (behaviorální, vegetativní, hormonální a emoční odpověď) v podobných životních situacích.

Sexualita u nemocných s psychickými poruchami

Autor: Alexandra Žourková

anotační obrázek

Výukový text “Sexualita u nemocných s psychickými poruchami“ obsahuje základní informace o sexuálních problémech dle jednotlivých diagnóz dle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Každá kapitola zahrnuje jak projevy psychických poruch v sexuální oblasti, tak vliv léčby na sexualitu léčených včetně popisu, jak vzniklé problémy terapeuticky zvládat. Učebnice je primárně určena pro posluchače všeobecného lékařství, kteří si zapisují předmět samostatná práce („Sexuální dysfunkce u mužů léčených antipsychotiky) a pro posluchače se zájmem o sexuologii. Přínosem je i pro postgraduální studenty, jejichž disertační práce zahrnuje otázky sexuality psychicky nemocných.
 

Vybrané kapitoly z fixní protetiky

Autor: Sonia Bartáková, Adéla Podškubková, Pavla Netopilová, Kateřina Jakubíčková, Kateřina Pavelková, Michael Kotas, Olga Frydrychová, Edita Prášková, Nela Polášková

anotační obrázek

Tento soubor edukačních textů detailně popisuje vybrané oblasti z fixní protetiky. Celý výukový materiál vznikl v rámci výuky na Lékařksé fakultě v Brně, kdy studenti ve spolupráci s pedagogem a expertem v dané oblasti společně zpracovali zvolená témata. Jedná se o zásady preparace na metalokeramickou korunku, použití kovů v protetice, ošetření hendikepovaného pacienta v protetice, druhy celokeramických korunek, titan a jeho slitiny v orální implantologii a fasetovací materiály.