Ultrazvuková terminologie v gynekologii
Učební pomůcka je určená primárně pro postgraduální vzdělávání lékařů v oboru Gynekologie a porodnictví v přípravě na kmenovou nebo atestační zkoušku. Předpokládá se základní znalost ultrazvukového vyšetření. Vychází z mezinárodně uznávané terminologie a jejího překladu do českého jazyka. Na teoretickou část navazuje praktický test k zopakování nabytých vědomostí. E-learning je koncipován jako praktické obrázkové doplnění a nenahrazuje původní publikace.
Metody výběru spermií pro in vitro fertilizaci
Video názorně ukazuje metody separace spermií před jejich použitím pro in vitro fertilizaci. Jsou zde prezentované metody od základních (hrazených pojišťovnou) až po nejmodernější, které jsou spojeny s doplatkem pro pacienty. Prezentace také zmiňuje nové trendy a potenciální směry vývoje těchto metod.
Jak hodnotit kolposkopii děložního čípku
E-learning vysvětluje hodnocení kolposkopie děložního čípku podle aktuální terminologie. Na stručný úvod do kolposkopie navazuje přehled vývoje kolposkopické nomenklatury a podrobný návod k popisu kolposkopie děložního čípku doplněný o opakovací test. Rozsahem prezentace odpovídá pokročilé znalosti požadované před atestací z gynekologie a porodnictví. Vyobrazení kolposkopických nálezů je podřízeno potřebám výuky kolposkopické terminologie a nenahrazuje učebnici nebo atlas kolposkopie.
Operační léčba v onkogynekologii – karcinom hrdla, těla dělohy a ovaria
Za rok 2014 bylo v rámci ČR nově hlášeno celkem 823 nádorů děložního hrdla, tj. standardizovaná incidence (v přepočtu na 100.000 žen) činila 15,4. Incidence i mortalita vykazují v posledních letech jednoznačně klesající tendenci. Nejvyšší incidence byla ve věkové skupině 40 - 44 let. Nejčastěji je onemocnění diagnostikováno v I. stádiu (47 % v roce 2014), následují stádia III. (20 %), II. a IV. (shodně 13 %). U 7 % nově hlášených případů v roce 2014 nebylo stadium v době diagnózy určeno. Podle nejnovějších údajů portálu www.svod.cz bylo za rok 2014 v rámci ČR nově hlášeno celkem 1963 nádorů děložního těla, tj. standardizovaná incidence činila 36,7, což ukazuje na trend mírného vzestupu ve srovnání s předchozími lety. Až 80 % karcinomů je diagnostikováno v časných stádiích. Karcinom ovaria se vyskytuje ve všech věkových skupinách žen. Incidence karcinomu ovaria dle NOR (Národní onkologický registr) v České republice 20,2/100000 žen. Téměř 70 % případů je stále diagnostikovaných v pokročilých stádiích FIGO III – IV. Pacientky v I. klinickém stádiu dosahují 5-letého přežití v 80 - 90 %, 60 % pacientek ve II. klinickém stádiu přežije 5 let, ve III. stádiu se jedná o 23 % a ve IV. stádiu o méně než 15 % pacientek.
Cílem souboru obsahujícího pět samostatných videí je názorně demonstrovat problematiku chirurgické léčby karcinomu děložního hrdla, těla a ovaria.
Totální laparoskopická hysterektomie pro karcinom děložního těla
Podle nejnovějších údajů portálu www.svod.cz bylo za rok 2014 v rámci ČR nově hlášeno celkem 1963 nádorů děložního těla, tj. standardizovaná incidence činila 36,7, což ukazuje na trend mírného vzestupu ve srovnání s předchozími lety. Až 80 % karcinomů je diagnostikováno v časných stádiích. Primární léčebnou modalitou karcinomu děložního těla je chirurgická léčba. V pokročilých stádiích či u high-risk tumorů může být indikována adjuvantně či paliativně chemoterapie, radioterapie, konkomitantní chemoradioterapie či hormonoterapie. Standardní stagingová operace karcinomu děložního těla spočívá v hysterektomii radikality typu A, oboustranné adnexektomii, u high risk karcinomů se doplňuje stagingově systematická pánevní a paraaortální lymfadenektomie.
Léčba poruch plodnosti
Video popisuje cyklus mimotělního oplodnění prováděný v rámci asistované reprodukce. Jsou popsány možnosti ovariální stimulace a jejího monitorování. Dále je zobrazen odběr oocytů pod ultrazvukovou kontrolu. V prezentaci je dále znázorněno oplození a kultivace embryí in vitro. Následuje schématické znázornění a videoprezentace transferu embryí do dělohy pacientky.
Embryologické metody asistované reprodukce
Na tomto videu jsou znázorněny laboratorní techniky využívané v asistované reprodukcí. Jsou dokumentovány mikromanipulační metody jako intracytoplazmatické injekce spermie do oocytu (ISCI), asistovaný hatchning (AH) zona pellucida embrya před embryotransferem. Dále je zobrazena metoda kultivace embryí in vitro a technika odběru blastomer pro jejich vyšetření technikou preimplantační genetické diagnostiky (PGD).
Vybrané kapitoly z reprodukční medicíny
Výukové materiály seznamují studenty se základními postupy v reprodukční medicíně. Jsou zaměřeny především na diagnostiku a léčbu poruch plodnosti, výkony asistované reprodukce. Uvádí přehled elementárních teoretických znalostí a praktických dovedností potřebných pro poskytování adekvátní zdravotní péče v této velmi specifické oblasti.
Zevní obrat plodu po 36. týdnu gravidity z polohy podélné koncem pánevním
Obrat plodu zevními hmaty z polohy podélné koncem pánevním do polohy podélné hlavičkou po dokončeném 36. týdnu gravidity představuje efektivní a bezpečnou alternativu pro ženy, které mají z vaginálního porodu koncem pánevním obavy nebo nechtějí rodit císařským řezem. Provádění zevních obratů vede k redukci počtu císařských řezů z důvodu naléhání plodu koncem pánevním u termínových těhotenství. Procento komplikací spojené s výkonem je nízké a neovlivňuje negativně perinatální výsledky. Účelem výukového materiálu je seznámení s podmínkami a technikou provedení zevního obratu plodu v klinické praxi.
Mechanická preindukce porodu pomocí osmotického dilatátoru Dilapan-S v klinické praxi
Mechanická preindukce porodu představuje efektivní způsob přípravy děložního hrdla před plánovaným vaginálním porodem. Vedle prosté dilatace využívá přirozených zracích pochodů, které jsou spouštěny ve tkáních děložního hrdla po zavedení dilatačních tyčinek. Jedním z nejrozšířenějších současných prostředků určených k mechanické preindukci je syntetický osmotický dilatátor Dilapan-S. Účelem tohoto výukového materiálu je představení základních principů mechanické preindukce a použití Dilapanu-S v klinické praxi.