Automatický analyzátor CobasMiraPlus

Videoukázka automatického analyzátoru Cobas Mira-plus v délce 5 min. Výukové video o automatických biochemických analyzátorech vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem jednak v rámci statického popisu jednotlivých součástí analyzátoru , jednak komentářem provázejícím ukázky funkce. Je zde popsán a při funkci ukázán analyzátor Cobas Mira-plus.
Random acces analyzátor (HITACHI 917)

Automatický biochemický analyzátor Hitachi 917 je prototypem vysokokapacitního selektivního analyzátoru a je prototypem vysokokapacitního selektivního analyzátoru. Má kapacitu 800 fotometrických testů za hodinu a možnost selektivního výběru z palety padesáti biochemických testů. Jedná se o spektrofotometrické metody, využívající měření absorbance reakční směsi v kyvetě při různých vlnových délkách. Součástí analyzátoru je modul iontově selektivními elektrodami na stanovení sodíku, draslíku a chloridů.
Mikrobiologie on-line

Zavedení technologie data miningu a analýzy dat genových expresních map do výuky

Data mining (DM; dolování z dat nebo vytěžování dat) je široce používanou metodikou pro práci s rozsáhlými datovými soubory, často však provázenou nepochopením nebo s přehnaným očekáváním. Výjimkou není ani klinický výzkum pracující s rozsáhlými a heterogenními soubory dat. DM obecně využívá metod, které jsou dostupné i v běžných statistických nástrojích, nicméně nabízí jednotlivé postupy v souvislostech a vazbách, které ve formě standardizované komplexní metodiky pokrývají všechny fáze zpracování dat od sběru až po interpretaci. Ve skutečnosti jde tedy o metodický koncept zahrnující velkou šíři metod a způsobů práce. Celý systém je podřízen jedinému cíli, nalézt v datech zajímavé, netriviálně skryté, ale potenciálně užitečné informace. Hovoříme-li o dolování z dat, máme tedy na mysli spíše než speciální statistické metody jejich tvůrčí skloubení. Tato koncepce byla využita i při přípravě výukového kurzu „Zavedení technologie data miningu a analýzy dat genových expresních map do výuky“ dostupného v rámci e-learningového portálu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Metodika tvorby bibliografických citací

Publikace Metodika tvorby bibliografických citací obsahuje interaktivní tutoriály, v nichž se čtenář dozví, jak citovat podle nejčastěji užívaných citačních stylů v akademickém prostředí (např. ISO 690, Harvard, Vancouver apod.), seznámí se se základními pravidly citační a publikační etiky (včetně problematiky plagiátorství) a online aplikacemi EndNoteWeb a Zotero, s jejichž pomocí lze do textového editoru vkládat citační údaje a formátovat je podle podle požadavků stovek vědeckých časopisů. Součástí příručky jsou i materiály informující o základních indikátorech pro hodnocení vědecké kvality časopisu nebo konkrétního autora (impact factor, h-index a zcela nově také SNIP a SJR) a návod k užívání správce publikační činnosti ResearcherID. První vydání této publikace bylo oceněno Cenou INFORUM 2011 .
Základy kardiotokografie pro porodní asistentky

Kardiotokografické vyšetření je jedním z bezpečných způsobů, jak zjistit stav plodu in utero. Zaznamenává kontrakce dělohy a srdeční frekvenci plodu (FHR- fetal heart rate). Zobrazení FHR a jejích změn v závislosti na pohybech plodu a kontrakční činnosti nám umožňuje získat informace, které porodník a porodní asistentka potřebují ke správnému zhodnocení stavu plodu před porodem i během něj. Kardiotokografie je základní metodou monitorace plodu v průběhu 3. trimestru a během porodu.
Odstranění lipomu na operačním sále

Video zobrazuje operační postup při odstranění velkého nezhoubného nádoru tukové tkáně (lipomu). Výukový materiál je určen pro bakalářské a magisterské studenty, dále pro absolventy, a ty, kteří dosáhli pokročilých znalostí během studia. Tento obrazový materiál vznikl na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.
Virtuální mikroskop

Hypertextové atlasy budované na Ústavu patologie jsou k dispozici již od roku 1998. Obsahují stručné texty a obrazy. Obrazová část pochází z různých vyšetřovacích a zobrazovacích metod (snímky z piteven, klinické snímky, snímky z endoskopu, rentgenu, CT i magnetické rezonance a snímky histologické). Těžiště atlasů tvoří histologické obrazy, které jsou snímány ve vysokém rozlišení metodou postupného snímání a skládání a pro přístup k těmto obrazům je použito námi vybudované rozhraní virtuálního mikroskopu.
Základy anesteziologie

Anesteziologie je obor, který se za pomocí farmakologických či jiných postupů zabývá znecitlivěním. V širším kontextu i léčbou bolesti. V současné době je nejvíce rozšířena metoda celkové anestezie. Stále větší rozšíření a popularitu získává anestezie regionální, kdy instilací anestetika k nervům, které vedou bolest z dané oblasti, dosáhneme kvalitní anestezie bez rizik, které plynou z podání anestezie celkové. Anestezie umožňuje komfortně prodělat terapeutický či diagnostický zákrok nejen pacientovi, což je hlavním smyslem našeho konání, ale i operatérovi či diagnostikovi, který se tak může plně soustředit na prováděný výkon. Anesteziolog v průběhu anestezie plně zajišťuje komplexní péči o základní vitální funkce pacienta.
Laparoskopická operace oboustranné tříselné kýly

Video názorně popisuje techniku zakládání kapnoperitonea a založení vstupů do dutiny břišní při laparoskopických výkonech. U pacienta s oboustrannou tříselnou kýlou je provedena transabdominálním přístupem preperitoneální plastika obou třísel. V průběhu operace jsou přehledně vypreparovány všechny anatomické struktury a prevesikálně implantována síťka. Při uzavření peritonea je užita alternativní technika rekonstrukce pobřišnice.