Multimediální učební pomůcky

Projekt MeDiMed

Autor: Otto Dostál, Michal Javorník

anotační obrázek

Rok 2005 je již desátým rokem existence projektu MeDiMed. Cílem projektu od jeho samotného počátku bylo získávání digitálních výukových snímků z různých lékařských přístrojů - modalit (rentgenu, počítačového tomografu, ultrazvuku atd.). Během krátké doby řešení však bylo zřejmé, že pro získání požadovaného velkého množství těchto snímků ve světovém formátu DICOM (Digital Image Communication in Medicine) bude nutná mnohem těsnější a dlouhodobější spolupráce se zdroji těchto dat - s pracovišti nemocnic. Ústav výpočetní techniky MU začal spolupracovat se zdravotnickými zařízeními při zavádění těchto systémů do praxe a jejich následném využívání pro výuku a výzkum.

(ZDROJ: O. Dostál, M. Javorník. Projekt MeDiMed. Zpravodaj ÚVT MU. ISSN 1212-0901, 2005, roč.16, č.2, s.8-11.)

Telekonference ve výuce předmětů radiologie a klinická anatomie

Autor: Vlastimil Válek, Marek Mechl

anotační obrázek

V tomto příspěvku je popsán projekt, který zajišťuje metodologické a technické zázemí pro praktické využití telekonferencí v pregraduální a postgraduální výuce. Několik testovacích konferencí telemostem mezi klinikami v České republice přes ISDN linky již proběhlo. Rutinní zahrnutí této formy výuky začína od prosince 2005.

Přínos telekonferenční techniky na neurochirurgickém operačním sále pro výuku neurověd

Autor: Zdeněk Novák

anotační obrázek

Cílem tohoto příspěvku je popsat vybavení potřebné pro akvizici dat, jejich zpracování a přenos v projektu, který nasazuje telekonferenční techniku ve výuce neurověd. Data z různých zobrazovacích modalit jsou zde integrována se záznamy z operačního sálu, čímž lze vytvářet informačně hodnotné a didakticky ilustrativní případy vhodné pro výuku.

Poruchy příjmu potravy

Autor: Jan Dufek, Alexandra Žourková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Vyšetření pacientky trpící poruchou příjmu potravy, délka 19 min. Úvodní slovo (základní data o pacientce). Znázornění vlastního těla v arteterapii. Rozhovor s pacientkou: (1) počátek onemocnění, snaha ubrat na váze, zvracení, maximální, minimální váha; (2) odklon od zájmů a hobby; (3) kumulace příznaků: celodenní cvičení včetně nočního, během jízdy MHD; (4) abusus laxativ; (5) vztah k alkoholu; (6) lhaní, podvádění, krádeže jídla; (7) zvýšené utrácení za jídlo a dluhy; (8) selhávání v práci; (9) nutkavé myšlenky na jídlo, opakované zvracení; (10) popis aktuálních denních zvyklostí; (11) rodinné a partnerské vztahy.

Periodická depresivní porucha

Autor: Alexandra Žourková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Vyšetření pacienky trpící periodickou depresivní poruchou, délka 13 min. Neverbální projev pacientky: skleslé držení těla, depresivní vizáž, snížené psychomotorické tempo, monotónní řeč. Rozhovor s pacientkou: (1) počátek onemocnění, délka trvání stávající epizody (4 měsíce); (2) předchozí ambulantní léčba; (3) precipitující faktory: viróza, úmrtí matky; (3) příznaky: trvalá neodklonitelná depresivní nálada, ztráta energie, zvýšená únavnost, bradypsychismus, ranní pessima, anhedonie, zanedbávání zevnějšku a sociálních kontaktů, hypersomnie, snížená chuť k jídlu, váhový úbytek, ztráta zájmu o sex, narušení intimních vztahů, taedium vitae, vágní suicidální myšlenky bez tendence k realizaci, pocity psychosomatické insufficience, hypoprosexie; (4) předchozí epizoda zvládnuta ambulantní léčbou; (5) nepřítomnost hypomanické či manické epizody; (6) nepřítomnost užívání psychoaktivních látek; (7) nepřítomnost organické psychické poruchy.

Paranoidní schizofrenie

Autor: Alexandra Žourková, Vítězslav Pálenský, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Vyšetření pacienta trpícího paranoidní schizofrenií, délka 23 min. Příchod pacienta, navázání kontaktu, základní údaje o pacientovi (věk, délka hospitalizace). Klinický rozhovor-vyšetření, demonstrace: (1) poruchy vnímání: sluchové halucinace, intrapsychické halucinace (ovládání na dálku, manipulace s pacientem), tělové halucinace (vypálení rohovky, jiné vidění). (2) poruchy myšlení: paranoidní percepce a interpretace, stereotypie v myšlení, rozvolnění asociací, symbolické myšlení, aglutinující myšlení, zárazy v myšlení bludy: paranoidně-persekuční, kosmický, religiózní, megalomanický. (3) poruchy emotivity: ambivalence, inadekvátní emotivita, náznak emoční oploštělosti. (4) totální anosognose. (5) další anamnestické údaje, studijní a pracovní anamnéza (sociální selhávání), trávení volného času, vztah k vrstevníkům a rodičům (zde náznak autoakuzací). Cílená klinická vyšetření: (a) test verbální fluence, (b) výklad přísloví.

Kvalitativní poruchy myšlení

Autor: Alexandra Žourková, Milan Chmelař, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Výukový film Kvalitativní poruchy myšlení, délka 12 min. Rozhovor s pacientkou, demonstrace: (1) výkladu přísloví: inkoherentní myšlení, paralogické myšlení. (2) testu verbální fluence: rozvolnění asociací, chybí determinující tendence myšlení. (3) dalších poruch myšlení: symbolického, tangenciálního, pseudofilosofování. (4) obřadnosti v chování, zvýšení sebevědomí až počínajícího charakteru erotomanického bludu, inadekvátní smích, nadměrná gestikulace.

Katatonní schizofrenie

Autor: Alexandra Žourková, Milan Chmelař, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Výukový film Katatonní schizofrenie , délka filmu 7 min. Příchod pacientky: demonstrace strnulé chůze bez souhybů končetin, nejistota při plnění pokynů (dojít ke křeslu a posadit se). Rozhovor s pacientkou: (1) Vznik a příznaky onemocnění: provokace virovým onemocněním s teplotami, sluchové a zrakové halucinace, paranoidní percepce a interpretace, sekundární anxieta, psychomotorický neklid. (2) Demonstrace katatonních příznaků: pacientka zůstává v nástavách, pokynům vyhoví s velkou latencí, pasivní negativismus. (3) Odebrání základních anamnestických dat: osobní anamnéza-studijní výsledky, vztahy se spolužáky, koníčky, zájmy, premorbidní osobnost.

Miniinvasivní léčba stresové inkontinece moči - TVTo

Autor: Atanas-Ivan Belkov, Martin Huser

anotační obrázek

Videozáznam obsahuje operační úpravu hypermobility a hypotonie uretry. Stresová inkontinence moči představuje závažný zdravotní a společenský problém. Operační úprava hypermobility a hypotonie uretry představuje optimální léčebný postup. Nejlépe propracované a účinné jsou techniky s miniinvazivním přístupem. Předkládané video presentuje uretropexi technikou „inside-out“ pomocí pásky TVTo.

Histologická praktika a laboratorní technika

Autor: Irena Lauschová, Miroslava Sedláčková, Lenka Krejčířová, Svatopluk Čech, Drahomír Horký, Jitka Šťastná, Ladislav Ilkovics

anotační obrázek

Prezentace inovovaného učebního textu „Histologická praktika a metody vyšetřování tkání a orgánů“ (kolektiv autorů, 1998) pro výuku v praktických cvičeních na stránkách internetu. Studijní materiál (text i schémata) byl aktualizován a doplněn o demonstrace preparátů barvených různými barvicími metodami pro usnadnění interpretace výsledků pozorování histologických preparátů ve světelném i elektronovém mikroskopu. Elektronická podoba skript má sloužit studentům magisterských i bakalářských oborů pro přípravu na praktická cvičení z histologie a embryologie a je hlavním studijním materiálem pro studenty nového bakalářského oboru: zdravotní laborant. Koncepcí navazuje na multimediální výukové texty Mikroskopická anatomie na Internetu a Obecná histologie na Internetu, jako součást projektu MedAtlas.