Výukové publikace a autorská díla

DIOS - Dose Intensity as Oncology Standard

Autor: Daniel Klimeš, Ladislav Dušek, Jindřich Fínek, Miroslav Kubásek, Jana Koptíková, Lenka Šnajdrová, Petr Brabec, Jan Novotný Rostislav Vyzula, Jitka Abrahámová, Luboš Petruželka

anotační obrázek

Projekt DIOS byl zahájen v roce 2006 s primárním cílem posílit informovanost odborné veřejnosti, která souvisí s významem sledování intenzity dávky protinádorové chemoterapie. Dalším cílem bylo zpracovaní plně elektronické verze chemoterapeutických režimů tak, aby mohla paralelně doplňovat Zásady cytostatické léčby vydávané Českou onkologickou společností ČLS JEP. Hlavní výhodou je nejen snadná aktualizace, ale také možnost přímého využití pro praktické i výukové účely. Elektronické standardy lze rovněž použít jako vzor pro databáze nemocničních informačních systémů.

Vybrané kapitoly z fixní protetiky

Autor: Sonia Bartáková, Adéla Podškubková, Pavla Netopilová, Kateřina Jakubíčková, Kateřina Pavelková, Michael Kotas, Olga Frydrychová, Edita Prášková, Nela Polášková

anotační obrázek

Tento soubor edukačních textů detailně popisuje vybrané oblasti z fixní protetiky. Celý výukový materiál vznikl v rámci výuky na Lékařksé fakultě v Brně, kdy studenti ve spolupráci s pedagogem a expertem v dané oblasti společně zpracovali zvolená témata. Jedná se o zásady preparace na metalokeramickou korunku, použití kovů v protetice, ošetření hendikepovaného pacienta v protetice, druhy celokeramických korunek, titan a jeho slitiny v orální implantologii a fasetovací materiály.

Vědecké výpočty v biologii a biomedicíně

Autor: Jiří Hřebíček, Jan Žižka

anotační obrázek

Elektronický učební text se zabývá v první kapitole přehledovým úvodem do terminologie a postupně popisuje studovanou problematiku, snaží se vysvětlit vědecké výpočty v současném pojetí. Druhá kapitola je věnována historii vědeckých výpočtů a ve třetí kapitole jsou shrnuty technologie a jejich aplikace do oblasti biologie a biomedicíny. Ve čtvrté kapitole je stručně objasněn systém Maple, který je provozován Masarykově univerzitě v rámci multilicence. Jsou zde popsány některé jeho vlastnosti a na jednoduchém příkladu ukázáno jeho využití pro vědecké výpočty v biologii. V dalších třech kapitolách jsou uvedeny aplikace metod umělé inteligence, dolování dat i metody strojového učení pro oblasti biologie a biomedicíny.

Základy dětské otorhinolaryngologie

Autor: Ivo Šlapák, Dalibor Janeček, Lukáš Lavička a kol.

anotační obrázek

Výukový text Základy dětské otorinolaryngologie obsahuje informace o embryologii, klinické anatomii a fyziologii, vyšetřovacích postupech a chorobných stavech pro přípravu studentů LF ke zkoušce z Otolaryngologie. Samostatné kapitoly jsou věnovány tumorům a expanzivním procesům dětského věku a také problematice hlasu a řeči.