Ústav zdravotnických věd, LF MU, https://is.muni.cz/auth/lide/pracoviste?zobrazid=14110611

Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory (2. aktualizované, přepracované a doplněné vydání)

Autor: Natália Beharková, Dana Soldánová, Andrea Pokorná, Petra Búřilová, Dana Dolanová, Miroslava Kyasová, Pavel Kůřil, Andrea Menšíková, Edita Pešáková, Alena Pospíšilová, Simona Saibertová, Marta Šenkyříková

Multimediání elektronický výukový materiál Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory je aktualizované, přepracované a doplněné vydání publikace. Cílem publikace je předání souhrnných informací potřebných pro zpracování závěrečné (kvalifikační) práce, podpora orientace v metodologii výzkumu a v realizaci jednotlivých výzkumných kroků. Koncepce předkládané metodologie výzkumu je v souladu s všeobecnými vědecko-výzkumnými požadavky, aktuálními právními předpisy, směrnicemi Masarykovy univerzity (MU) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU), včetně Studijního a zkušebního řádu MU.

Autor: Simona Saibertová, Kůřil Pavel, Pospíšil Michal, Vařeková Vlasta

Skripta První pomoc v elektronické podobě obsahují základní poznatky sloužící pro výuku neodkladné první pomoci v přednemocniční péči. Jejich cílem je poskytnutí základních informací a teoretických poznatků potřebných ke správnému a účelnému provádění první pomoci s ohledem na bezpečnost zachránce i zachraňovaného. V posledních letech došlo k velkému vývoji a změnám v poskytování první pomoci za účelem co nejvíce zefektivnit první pomoc a dosáhnout tak co největšího benefitu pro postiženého. Tato publikace poskytuje základ informací podle nejnovějších studií a doporučení odborných společností a je pouze odrazovým můstkem pro praktickou výuku, která je nezbytnou součástí pro osvojení základních algoritmů při poskytování první pomoci.

Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče

Autor: Olga Suková, Zdeňka Knechtová

Skriptum Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče je určeno pro studenty oboru Intenzivní péče a pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře pracující na pracovištích intenzivní medicíny. Učební text přináší souhrn poznatků potřebných k vykonávání vybraných ošetřovatelských postupů týkajících se kriticky nemocných – vyhodnocování potřeb pacientů v intenzivní a následné intenzivní péči, hodnocení bolesti, detekce delirantních stavů, přístup k infekčnímu nemocnému (vč. přístupu k pacientovi s COVID-19), diagnostika a prevence svalové slabosti, monitorování centrálního nervového systému (intrakraniální tlak, zevní komorová drenáž atd.), diagnostika smrti mozku a péče o potenciálního dárce orgánů, specifické monitorovací techniky (trombelastografie, „blízká“ infračervená spektroskopie, elektrická impedanční tomografie, intraabdominální tlak) a terapeutická „hypotermie“ a invazivní monitorace tělesné teploty. Cílem publikace je poskytnout nejdůležitější informace vycházející z nejnovějších doporučení vedoucích ke zvyšování kvality poskytované ošetřovatelské péče.

Logbook ošetřovatelské praxe pro studijní program Intenzivní péče

Autor: Dana Soldánová, Jiřina Večeřová, Andrea Pokorná

Logbook ošetřovatelské praxe je povinným dokumentem, kterým studenti prokazují svoji účast na klinické praxi a evidenci realizovaných odborných výkonů stanovených Vzdělávacím programem specializačního vzdělávání v oboru Všeobecná sestra – Intenzivní péče. Studenti používají Logbook ošetřovatelské praxe po celou dobu studia navazujícího magisterského programu Intenzivní péče (od prvního do čtvrtého semestru).

Vybrané kapitoly z porodní asistence

Autor: Radka Wilhelmová, Lucie Kašová, Natálie Sedlická, Lukáš Hruban, Petr Janků, Radan Doubek, Eva Hendrych Lorencová, Zdenka Hanušová, Miloslava Kameníková

Vybrané kapitoly Porodní asistence představují významnou část komplexu zásadních oborových znalostí. Jednotlivé kapitoly skript předkládají informace o poskytování péče a podpory ženě, v kterékoliv její životní fázi, zejména v průběhu fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí, a případně péče jejímu narozenému dítěti. Obsah pojímá problematiku nejenom z hlediska biomedicínských porodnických informací a dovedností, ale také z hlediska potřeb ženy a dítěte, tzn. péče zaměřené na ženu a její dítě. Texty jsou koncipovány pro výuku problémově a současně na studenta orientovanou. Koncept skript umožňuje jejich využití v rámci nejenom prezenční, ale i distanční formy výuky. V úvodu každé kapitoly jsou uvedeny cíle pro studující, v závěru kapitoly jsou opakovací otázky, případně kazuistika a kontrolní test. Práce s texty by měly ve výsledku přinést významně lepší nejenom teoretickou, ale také praktickou vybavenost studujících pro následující klinickou praxi v oboru porodní asistence.