Multimediální učební pomůcky

Perioperační ošetřovatelská péče v rekonstrukční a plastické chirurgii a v léčbě popálenin

Autor: Jaroslava Jedličková, Vladimíra Sedláčková, Libuše Stránská, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací rekonstrukční a plastické chirurgii a v léčbě popálenin, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.

Záznam vybrané operační léčby v dětské chirurgii a neurochirurgii

Autor: Ladislav Plánka, Martin Smrčka

anotační obrázek

Vizuální zážitek a osobní zkušenost je jedna z nejlepších forem výuky. Je to vlastně poslední předstupeň před tím, aby uvedený výkon mohl provést člověk sám. V rámci chirurgie platí tato skutečnost ještě více, proto je nezbytně nutné, aby v dnešní moderní době existovala k základní chirurgické problematice výuková videa. Vedení dětské chirurgie a neurochirurgie se rozhodlo zpracovat první výukové materiály tohoto formátu (v rámci hlavních specializací) a navázat je na systém OPTIMED, který je jakousi databází toho, co se studenti mají naučit v průběhu svého studia. Jedná se o základní operace v dětské chirurgii (apendektomie), traumatologii (zlomenina lokte, zlomenina předloktí), urologii (operace hydronefrózy) a hrudní chirurgie (operace vpáčeného hrudníku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie I a II ve 4. ročníku. Dále se jedná o specializované neurochirurgické výkony (operace krční páteře, kraniektomie, subdurální krvácení, mozkový a míšní tumor, cévní malformace mozku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie III v 5. ročníku.

Histologie

Autor: Petr Čížek, Pavel Hurník, Milan Urík, Tomáš Pruša, Lenka Krejčířová

anotační obrázek

Předložená skripta Histologie jsou moderním učebnicovým textem pro studenty lékařských fakult. Text členěný do sedmi kapitol pojednává o stavbě buňky a všech typů tkání, které tvoří tělo člověka. Zároveň se jedná o publikaci, která byla tvořena s cílem umožnit studium této základní medicínské disciplíny neslyšícím studentům. Tato adaptace zahrnuje úpravy struktury textu, grafické úpravy, použití schémat a zejména interaktivních ilustrací. Součástí textu jsou rovněž testové otázky s možností okamžitého vyhodnocení výsledků.

Interaktivní embryologický atlas člověka (3. vydání)

Autor: Jana Dumková, Marek Stehlík

anotační obrázek

Interaktivní embryologický atlas člověka je obrazovým doplněním učebních textů embryologie. Atlas v české i anglické verzi přehledně ilustruje prenatální vývoj člověka a sleduje změny, ke kterým dochází v průběhu prvních dnů a týdnů po oplodnění. V atlase jsou použity zcela původní mikrofotografie, které jsou stručně a výstižně popsány, aby bylo dosaženo srozumitelnosti a snadnějšího pochopení vývojových přeměn probíhajících u člověka. Nově obsahuje interaktivní studijní cvičení, která doplňují informace získané při práci s atlasem. Pomůcka je určena zejména pro výuku LF:ZLHE0221c Histologie a embryologie I – cvičení, LF:VSHE0322c Histologie a embryologie II – cvičení, LF:ZLHE0322c Histologie a embryologie II – cvičení.

AKUTNE.CZ – vzdělávací portál pro oblast akutní medicíny

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Rozsáhlý internetový výukový portál AKUTNE.CZ se již od svého počátku orientuje na výuku akutní medicíny formou interaktivních multimediálních algoritmů a dalších elektronicky publikovaných výukových materiálů. Zárukou kvality a rozvoje algoritmů jsou dohled odborníků na akutní medicínu příslušných odborností a garanti jednotlivých kapitol portálu.

Klinická propedeutika pro bakalářské studium ošetřovatelství

Autor: Hana Kubešová

anotační obrázek

Edukační příspěvek obsahuje výukové prezentace (celkem 14 přednášek ve formátu MS PowerPoint) a výukové videozáznamy (celkem 14 záznamů ve dvou rozlišeních - pro pomalé a rychlé internetové připojení) z oblasti klinické propedeutiky. Cílovou skupinou jsou studenti bakalářského studia oboru ošetřovatelství.

Perioperační ošetřovatelská péče v traumatologii

Autor: Jaroslava Jedličková, Ilona Drápelová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku traumatologických operací, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.

Kapitoly z ortopedie

Autor: Richard Chaloupka, Martin Repko, Luděk Ryba, Marek Rouchal, Ivan Müller, Martin Krbec, Petr Vališ, Vladimír Tichý, Radim Grosman, Miroslav Nýdrle, Milan Filipovič, Jaroslav Motyčka

anotační obrázek

Příspěvek detailně popisuje vybrané kapitoly z ortopedie. Konkrétně se jedná o artroskopii, poperační a protetické možnosti léčení kostní nádorové bolesti, LBP - Low Back Pain - bolesti v kříži, možnosti operačního léčení bolestí v kříži, míšní komprese u nádorů a úrazů páteře, osteoporózu, léčení deformit páteře a traumatologie páteře.

Laboratorní cytologické vyšetření mozkomíšního moku

Autor: Milan Dastych, Zdeňka Čermáková, Jana Gottwaldová

anotační obrázek

Analýza mozkomíšního moku je důležitou součástí diagnostiky onemocnění centrálního nervového systému. Vždy se provádí cytologické a základní biochemické vyšetření. Pro stanovení cytologického závěru je nutno spočítat buňky ve Fuchs Rosenthalově komůrce, připravit trvalý cytologický preparát pomocí cytocentrifugace a obarvit základním barvením.

Vybrané podklady pro cvičení z imunologie (všeobecné lékařství)

Autor: Vojtěch Thon, Jiří Litzman, Jindřich Lokaj

anotační obrázek

Soubor obsahuje prezentace pro výuku praktických cvičení z imunologie. Jsou probrány nejdůležitější komponenty imunitního systému, které jsou při imunologických laboratorních metodikách vyšetřovány, běžně používané serologické i buněčné imunologické metodiky jsou obsahem dalších prezentací. Jsou rozebrány i nejdůležitější imunopatologické stavy, stejně jako imunologické aspekty transplantací, krevních transfúzí nebo maligního bujení.