Onkologie, radioterapie

Hematoonkologie a elektronické testy

Autor: Martin Komenda, Zdeněk Adam

anotační obrázek

Dalším krokem vpřed v modernizaci výuky na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity je využití elektronických testů pro závěrečné hodnocení studentů po stážích. Cvičné průběžné ověřování znalostí i ostré finální zkoušení s pomocí odpovědníků v Informačním systému MU získávají stále větší oblibu nejen u vyučujících, ale především u samotných studentů. Každé dva týdny během semestru se v prostorách počítačové učebny IBA realizují elektronické testy pro studenty, kteří právě ukončili stáž.

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby

Autor: Zdeněk Kořístek, Milan Navrátil, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby, délka  videa 7 min. Video pojednává o způsobu odběru a zpacování kostní dřeně pro transplantační účely. V první části je předvedena metodika odběru kostní dřeně na operačním sále, ve druhé části pak vlastní zpracování dřeňové krve na separátoru krevních elementů pro další použití k transplantaci.

Postup při provádění sternální punkce

Autor: Andrea Janíková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Postup při provádění sternální punkce, délka 4 min. Sternální punkce je jednoduchý diagnostický výkon, jehož cílem je získání dostatečného množství aspirátu dřeňové krve. Přístup sternální punkce je nejčastěji v oblasti sternální kosti a to na úrovní zhruba druhého mezižebří. K vyšetření se využívá speciálního nástroje – jehly na sternální punkci.

Flow cytometrie v onkologické hematologii

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Flowcytometrie (anglicky flow cytometry) je metoda, kterou lze zjišťovat přítomnost nejrůznějších znaků na povrchu nebo uvnitř buněk či sledovat jejich funkce. Dnes je nedílnou součástí diagnostiky a vyšetřování pacientů v hematologii, onkologii i imunologii. Antigeny sledovaných buněk jsou zpravidla označeny monoklonálními protilátkami konjugovanými s různými fluorochromy, jenž jsou excitovány laserem a jejichž emisní signály jsou snímány a následně digitálně zpracovány. V hematoonkologii slouží zejména k diagnostice a diferenciální diagnostice leukemií a lymfomů a je nepostradatelná pro transplantační program periferních kmenových buněk a kostní dřeně.

Metody celulárních separací

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

S pokrokem v aplikacích celulární terapie v nejrůznějších oborech medicíny roste nutnost izolace cílových buněčných populací pro diagnostické i terapeutické účely. Specifické buněčné populace (např. hematopoetické kmenové buňky) lze identifikovat na základě exprese specifických antigenů pomocí monoklonálních protilátek. Této technologie lze využít rovněž k fyzické izolaci buněk. Ve filmu jsou popsány metody imunomagnetické separace a fluorescenčně aktivovaného cell sortingu (FACS). Technika imunomagnetické separace využívá vazby superparamagnetických nanočástic na monoklonální protilátky, která pak umožňuje pozitivní nebo negativní selekci požadovaných buněk na magnetické koloně. Technika FACS využívá třídění značených buněk v elektrickém poli po jejich flowcytometrické detekci. Moderní cell sortery umožňují separovat požadované buněčné populace s extrémní rychlostí a ve vysoké čistotě.

Náhrada kostním štěpem

Autor: Eva Špičáková, Svatava Liktorová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Video ukazuje postup při náhradě kostním štěpem u onkologicky nemocných.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Implantace venózního portu alternativním přístupem

Autor: Martin Ondrák, Roman Šefr, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Venózní port je pro pacienta bezpečné a pohodlné řešení nutnosti okamžitého a dlouhodobého vstupu do centrálního žilního řečiště. Alternativním vstupem do centrálního žilního řečiště je implantace venozního portu cestou vena safena magna do dolní duté žíly. Přístup volíme, pokud nelze venózní port implantovat cestou podkličkové žíly.

Implantace venózního portu

Autor: Martin Ondrák, Roman Šefr, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Implantace venózního portu. Venózní port je pro pacienta bezpečné a pohodlné řešení nutnosti okamžitého a dlouhodobého vstupu do centrálního žilního řečiště. K implantaci venozního portu se používá implantační set,  jehož součástí je také vybavení pro punkci a kanilaci centrální žíly a dále pomůcky standardně používané pro malé chirurgické výkony.

Metastatický kolorektální karcinom - Onkologická indikační komise

Autor: Jiří Tomášek, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Léčba metastatického onemocnění je multimodální, každý pacient s potenciálně resekabilními metastázami by měl být projednán multidisiplinární komisí.

Při využití nejmodernějších režimů chemoterapie v kombinaci s cílenou léčbou přesahuje medián přežívání nemocných s metastatickým kolorektálním karcinomem dvouletou hranici. V případě chirurgického odstranění metastáz více než 50% nemocných přežívá 5 let. Léčba metastatického onemocnění je multimodální, každý pacient s potenciálně resekabilními metastázami by měl být projednán multidisiplinární komisí. Je pak možné využít celého spektra metod jaterní chirurgie a intervenční radiologie.
 

DIOS - Dose Intensity as Oncology Standard

Autor: Daniel Klimeš, Ladislav Dušek, Jindřich Fínek, Miroslav Kubásek, Jana Koptíková, Lenka Šnajdrová, Petr Brabec, Jan Novotný Rostislav Vyzula, Jitka Abrahámová, Luboš Petruželka

anotační obrázek

Projekt DIOS byl zahájen v roce 2006 s primárním cílem posílit informovanost odborné veřejnosti, která souvisí s významem sledování intenzity dávky protinádorové chemoterapie. Dalším cílem bylo zpracovaní plně elektronické verze chemoterapeutických režimů tak, aby mohla paralelně doplňovat Zásady cytostatické léčby vydávané Českou onkologickou společností ČLS JEP. Hlavní výhodou je nejen snadná aktualizace, ale také možnost přímého využití pro praktické i výukové účely. Elektronické standardy lze rovněž použít jako vzor pro databáze nemocničních informačních systémů.