Nelékařské zdravotnické vědy

Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory (2. aktualizované, přepracované a doplněné vydání)

Autor: Natália Beharková, Dana Soldánová, Andrea Pokorná, Petra Búřilová, Dana Dolanová, Miroslava Kyasová, Pavel Kůřil, Andrea Menšíková, Edita Pešáková, Alena Pospíšilová, Simona Saibertová, Marta Šenkyříková

anotační obrázek

Multimediání elektronický výukový materiál Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory je aktualizované, přepracované a doplněné vydání publikace. Cílem publikace je předání souhrnných informací potřebných pro zpracování závěrečné (kvalifikační) práce, podpora orientace v metodologii výzkumu a v realizaci jednotlivých výzkumných kroků. Koncepce předkládané metodologie výzkumu je v souladu s všeobecnými vědecko-výzkumnými požadavky, aktuálními právními předpisy, směrnicemi Masarykovy univerzity (MU) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU), včetně Studijního a zkušebního řádu MU.

První pomoc

Autor: Simona Saibertová, Kůřil Pavel, Pospíšil Michal, Vařeková Vlasta

anotační obrázek

Skripta První pomoc v elektronické podobě obsahují základní poznatky sloužící pro výuku neodkladné první pomoci v přednemocniční péči. Jejich cílem je poskytnutí základních informací a teoretických poznatků potřebných ke správnému a účelnému provádění první pomoci s ohledem na bezpečnost zachránce i zachraňovaného. V posledních letech došlo k velkému vývoji a změnám v poskytování první pomoci za účelem co nejvíce zefektivnit první pomoc a dosáhnout tak co největšího benefitu pro postiženého. Tato publikace poskytuje základ informací podle nejnovějších studií a doporučení odborných společností a je pouze odrazovým můstkem pro praktickou výuku, která je nezbytnou součástí pro osvojení základních algoritmů při poskytování první pomoci.

Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče

Autor: Olga Suková, Zdeňka Knechtová

anotační obrázek

Skriptum Vybrané kapitoly z intenzivní ošetřovatelské péče je určeno pro studenty oboru Intenzivní péče a pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře pracující na pracovištích intenzivní medicíny. Učební text přináší souhrn poznatků potřebných k vykonávání vybraných ošetřovatelských postupů týkajících se kriticky nemocných – vyhodnocování potřeb pacientů v intenzivní a následné intenzivní péči, hodnocení bolesti, detekce delirantních stavů, přístup k infekčnímu nemocnému (vč. přístupu k pacientovi s COVID-19), diagnostika a prevence svalové slabosti, monitorování centrálního nervového systému (intrakraniální tlak, zevní komorová drenáž atd.), diagnostika smrti mozku a péče o potenciálního dárce orgánů, specifické monitorovací techniky (trombelastografie, „blízká“ infračervená spektroskopie, elektrická impedanční tomografie, intraabdominální tlak) a terapeutická „hypotermie“ a invazivní monitorace tělesné teploty. Cílem publikace je poskytnout nejdůležitější informace vycházející z nejnovějších doporučení vedoucích ke zvyšování kvality poskytované ošetřovatelské péče.

Logbook ošetřovatelské praxe pro studijní program Intenzivní péče

Autor: Dana Soldánová, Jiřina Večeřová, Andrea Pokorná

anotační obrázek

Logbook ošetřovatelské praxe je povinným dokumentem, kterým studenti prokazují svoji účast na klinické praxi a evidenci realizovaných odborných výkonů stanovených Vzdělávacím programem specializačního vzdělávání v oboru Všeobecná sestra – Intenzivní péče. Studenti používají Logbook ošetřovatelské praxe po celou dobu studia navazujícího magisterského programu Intenzivní péče (od prvního do čtvrtého semestru).

Základy speciální neurologie pro studenty bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence

Autor: Eva Vlčková, Blanka Adamová, Josef Bednařík, Yvonne Benešová, Martina Bočková, Katarína Česká, Irena Doležalová, René Jura, Zdeněk Kadaňka, David Kec, Lenka Krajčovičová, Lenka Krbková, Adéla Mitášová, Hana Ošlejšková, Iva Šrotová, Michaela Tomečková

anotační obrázek

Učební text je zaměřen na základy speciální neurologie v rozsahu určeném pro potřeby studentů bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence. Poskytuje základní informace o nejčastějších typech neurologických onemocnění dospělého i dětského věku. Důraz je kladen na klinické projevy jednotlivých onemocnění s cílem zajistit jejich správné rozpoznání ošetřujícím personálem v odpovídající klinické situaci (v relevantních případech včetně případných ošetřovatelských problémů a vhodného přístupu k nim). Pozornost je věnována také diagnostickým a terapeutickým možnostem jednotlivých diagnostických jednotek.

Základy obecné neurologie pro studenty bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence

Autor: Eva Vlčková, Blanka Adamová, Josef Bednařík, Tomáš Horák, Magda Horáková, René Jura, Milena Košťálová, Adéla Mitášová, Hana Ošlejšková, Martin Pail, Hana Petrášová, Jana Raputová, Andrea Šprláková-Puková, Pavel Štourač, Michaela Tomečková

anotační obrázek

Učební text je zaměřen na základy obecné neurologie v rozsahu určeném pro potřeby studentů bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence. Poskytuje základní informace o funkčním a anatomickém uspořádání nervového systému, typech jeho poruch a možnostech vyšetření. Důraz je kladen na klinické projevy postižení jednotlivých funkčních či anatomických systémů (v relevantních případech včetně případných ošetřovatelských problémů a vhodného přístupu k nim) a také na používané vyšetřovací metody, a to zejména z hlediska jejich kontraindikací a možných komplikací, s nimiž se ošetřovatelský personál může setkat.

Vybrané kapitoly z porodní asistence

Autor: Radka Wilhelmová, Lucie Kašová, Natálie Sedlická, Lukáš Hruban, Petr Janků, Radan Doubek, Eva Hendrych Lorencová, Zdenka Hanušová, Miloslava Kameníková

anotační obrázek

Vybrané kapitoly Porodní asistence představují významnou část komplexu zásadních oborových znalostí. Jednotlivé kapitoly skript předkládají informace o poskytování péče a podpory ženě, v kterékoliv její životní fázi, zejména v průběhu fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí, a případně péče jejímu narozenému dítěti. Obsah pojímá problematiku nejenom z hlediska biomedicínských porodnických informací a dovedností, ale také z hlediska potřeb ženy a dítěte, tzn. péče zaměřené na ženu a její dítě. Texty jsou koncipovány pro výuku problémově a současně na studenta orientovanou. Koncept skript umožňuje jejich využití v rámci nejenom prezenční, ale i distanční formy výuky. V úvodu každé kapitoly jsou uvedeny cíle pro studující, v závěru kapitoly jsou opakovací otázky, případně kazuistika a kontrolní test. Práce s texty by měly ve výsledku přinést významně lepší nejenom teoretickou, ale také praktickou vybavenost studujících pro následující klinickou praxi v oboru porodní asistence.

Perioperační ošetřovatelská péče

Autor: Jaroslava Jedličková, Silvie Hodová, Ilona Drápelová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zahrnují oblast hygieny rukou, základní informace ke vstupu do prostoru operačních sálů, bezpečný překlad operovaného pacienta a průběh jeho převozu na operační sál, příprava operačního sálu perioperační sestrou, poloha pacienta, příprava operačního pole pomocí antisepse a zarouškování, početní kontrola zdravotnických prostředků při závěru operace a převoz pacienta na dospávací pokoj.

Audiovizuální studijní opora pro stáže organizované na operačních sálech

Autor: Alena Pospíšilová, Jaroslava Jedličková, Jaroslav Winkler, Iva Šilerová, Miluše Menzenská, Pavel Kůřil

anotační obrázek

V rámci projektu v programu: Fond rozvoje MU (MUNI/FR/1074/2019) byly pořízeny audiovizuální nahrávky, které seznamují studenty s procesem péče o pacienta na Centrálních operačních sálech FN Brno. Tematické zaměření audiovizuálních nahrávek: vstup a výstup personálu a stážistů na Centrální operační sály, vstup a výstup pacienta na Centrální operační sál, překlad pacienta s prokázanou infekcí (pacient s bariérovým režimem) na Centrální operační sály, poloha pacienta na operačním stole před operačním výkonem, příprava instrumentária k operačnímu výkonu, příprava operačního pole a rouškování pacienta, péče o pacienta na dospáváním pokoji, zdravotnická dokumentace perioperační péče.

Deník ošetřovatelské praxe – Intenzivní péče

Autor: Petra Juřeníková, Zdeňka Knechtová, Olga Suková

anotační obrázek

Cílem ošetřovatelské praxe je seznámit všeobecnou sestru s koncepcí a vývojem intenzivní medicíny, poskytnout základní informace o krizovém managementu a jeho součinnosti v rámci integrovaného záchranného systému a připravit ji pro poskytování základní a rozšířené podpory života u pacientů starších 10 let, u kterých dochází k selhávání základních životních funkcí nebo, kde toto selhání bezprostředně hrozí. Studující se v průběhu praxe zapojí do péče o nemocné v souladu s platnou legislativou v oboru Všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí – Sestra pro intenzivní péči. Deník ošetřovatelské praxe je praktickou pomůckou pro jednotlivé moduly odborné praxe.