Multimediální učební pomůcky

Hypertextový atlas patologie kostní dřeně

Autor: Josef Feit, Mojmír Moulis

anotační obrázek

Hypertextový atlas obsahuje klinické i histologické obrazy některých forem patologie kostní dřeně. K histologickým obrazům se přistupuje pomocí rozhraní virtuálního mikroskopu. Cílem tohoto atlasu je přispět k rozšíření nabídky výukových materiálů, které se zabývají poměrně specifickou oblastí hematopatologie. Atlas je k dispozici v angličtině a v češtině.

Hypertextový atlas fetální patologie

Autor: Marta Ježová, Sylva Hotárková, Katarína Múčková, Ondřej Souček, Pavel Vlašín, Josef Feit

anotační obrázek

Atlas fetální a novorozenecké patologie je dílem kolektivu autorů Ústavu patologie LF MU a FN Brno pod vedením MUDr. Marty Ježové. Pro přístup k velkým histologickým obrazům využívá rozhraní virtuálního mikroskopu. Hypertextový atlas obsahuje klinické i histologické obrazy některých forem vývojových poruch. K histologickým obrazům se přistupuje pomocí rozhraní virtuálního mikroskopu. Atlas je k dispozici v angličtině a v češtině.

Hypertextový atlas dermatopatologie

Autor: Josef Feit, Josef Feit, Hana Jedličková, Zdeněk Vlašín, Günter Burg, Werner Kempf, Luděk Matyska

anotační obrázek

Hypertextový atlas dermatopatologie obsahuje tisíce klinických a histologických obrazů kožních chorob. K histologickým obrazům se přistupuje pomocí rozhraní virtuálního mikroskopu. Atlas je k dispozici v angličtině a v češtině.

Hypertextový atlas patologie

Autor: Josef Feit, Věra Feitová, Karel Dvořák, Eva Hladká, Luděk Matyska

anotační obrázek

Atlas vychází ze staršího Hypertextového atlasu dermatopatologie, který je postupně budován od roku 1998, kdy byla na Internet uploadována první verze. S tímto atlasem sdílí základní vlastnosti: XML formát zdrojových textů, programové vybavení pro konverzi zdrojových textů do HTML formátu a uživatelské rozhraní umožňující přístup uživatele k obrazům o vysokém rozlišení. Na rozdíl od atlasu dermatopatologického je Atlas patologie cílený na pregraduální výuku patologie. Atlas je budovaný v rámci e-learningového projektu a v rámci tohoto projektu bylo doplněno i počítačové vybavení učebny Ústavu patologie ve FN Brno.

Základy dětské otorhinolaryngologie

Autor: Ivo Šlapák, Dalibor Janeček, Lukáš Lavička a kol.

anotační obrázek

Výukový text Základy dětské otorinolaryngologie obsahuje informace o embryologii, klinické anatomii a fyziologii, vyšetřovacích postupech a chorobných stavech pro přípravu studentů LF ke zkoušce z Otolaryngologie. Samostatné kapitoly jsou věnovány tumorům a expanzivním procesům dětského věku a také problematice hlasu a řeči.

Chirurgická propedeutika

Autor: Ladislav Plánka, David Starý, Vladimír Bartl

anotační obrázek

V jednotlivých prezentacích jsou zpracována všechna základní témata chirurgické propedeutiky, jak jsou vyučována na KDCHOT FN Brno. Slouží studenům jako příprava na stáže a dále pro opakování v přípravě ke zkoušce.

Paranoidní schizofrenie - klinické vyšetření

Autor: Radovan Přikryl, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Vyšetření pacienta trpícího paranoidní schizofrenií, délka videa 29:50 minut. Příchod pacienta, navázání kontaktu, vlastní klinické vyšetření. Klinický rozhovor - vyšetření, demonstrace: (1) poruchy vnímání: intrapsychické halucinace (ovládání na dálku, telepatické ovlivňování, manipulace s pacientem, sluchové a viscerální halucinace). (2) poruchy myšlení : paranoidní percepce a interpretace, bludné vnímání, stereotypie v myšlení, ulpívavost, paralogie. (3) poruchy emotivity : oploštění emotivity. (4) totální anosognose. Další anamnestické údaje, studijní a pracovní anamnéza, dosavadní léčba, cílená klinická vyšetření.

Základy intenzivní medicíny

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Intenzivní medicína je multidisciplinární lékařský obor zabývající se péčí o nemocné se selháním jedné či více životních funkcí, nebo u nichž jejich selhání hrozí. Z této definice vyplývá, že shrnuje péči o poměrně široké spektrum pacientů, počínaje pooperační péčí po rozsáhlých operačních výkonech, přes srdeční či dechovou nedostatečnost, až po těžké polytrauma. Péče o tyto nemocné vyžaduje poměrně rozsáhlou monitoraci, často i náhradu či podporu životních funkcí (ať již mechanickou nebo farmakologickou) a neméně často i spolupráci odborníků z několika různých oborů. Toto všechno není možné poskytovat na mnoholůžkových standardních odděleních, a proto je péče o takové pacienty přesunuta na tzv. jednotky intenzivní péče (JIP) nebo oddělení anesteziologicko-resuscitační.

Elektroforéza proteinů

Autor: Hana Paulová, Hana Bochořáková

anotační obrázek

Na videozáznamu je zachycen základní princip elektroforetického dělení látek a dále je demonstrováno praktické provedení elektroforézy proteinů na agarosovém gelu. Názorně je předveden celý postup dělení bílkovin krevního séra, od přípravy a nanášení vzorků sér až po vyhodnocení elektroforeogramu, včetně příkladů změn spektra sérových proteinů u některých patologických stavů. Videozáznam elektroforézy proteinů slouží jako doplňkový výukový materiál pro studenty lékařských a biomedicínských oborů.

Zhotovení western blotu

Autor: Vladana Woznicová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Video "Zhotovení western blotu" seznamuje diváka ve zkratce s podstatnými (obecnými) fázemi provedení této sérologické reakce. Všechny kroky jsou přehledně uspořádány od přípravy materiálu až po odečet hotové reakce. Výukové video zachycuje činnost rutinní sérologické laboratoře, ve které je western blot využíván nejčastěji pro diagnostiku lymeské boreliózy.