Multimediální učební pomůcky

Zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále v průběhu operačního výkonu

Autor: Jaroslava Jedličková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

K dobrému průběhu léčby operovaných pacientů je velmi důležité zajistit tělesnou teplotu v rozmezí 36 až 36,9°C, takzvanou normotermii. Představujeme vám možnosti zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále. Nejprve můžeme zajistit u pacientů udržování stálé tělesné teploty pomocí folií, jednorázových netkaných přikrývek celého těla, hlavy nebo dolních končetin. Následně pacienta vyhříváme různými typy elektrických vyhřívacích přístrojů pomocí teplého vzduchu nebo tekutiny. Nejefektnější k zajištění tepelné pohody pacienta lze uvést samovyhřívací přikrývku na bázi uhlíků. K neopominutelným pomůckám patří i zdravotnické prostředky k vyhřívání infuzních roztoků a transfuzních derivátů podávaných pacientovi v průběhu operačního výkonu. Použitím některé z uvedených možností vyhřívání pacientů na operačním sále přispějeme ke zdárnému průběhu operační léčby pacienta a zkvalitníme ošetřovatelskou perioperační péči.

Zlomeniny distálního radia, dlahová operační technika volárním přístupem

Autor: Radek Veselý, Jan Trávník, Radomír Suchomel, Jaroslav Winkler, Radim Herůfek, Libor Paša

anotační obrázek

Zlomeniny distálního radia patří mezi nejčastější zlomeniny v traumatologii. Většina těchto zlomenin se v posledních desetiletích léčí operačně. Předkládáme prezentaci ošetření zlomeniny distálního radia typu C podle AO klasifikace dlahovou technikou volárním přístupem. Při operaci byla použita dlaha Aptus s možností využití výkyvných a úhlově stabilních šroubů.

Dětská ortopedie

Autor: Jiří Jochymek

anotační obrázek

Dětská ortopedie tvoří významnou součást oboru ortopedie. V České republice má svou dlouholetou tradici a čeští ortopedi mají své významné místo i v celosvětových dějinách, díky prof. Frejkovi, prof. Pavlíkovi a mnohým dalším. V těchto studijních materiálech se mohou studenti medicíny seznámit s problematikou a stěžejními tématy, kterými se dětská ortopedie zabývá.

Elektronická učebnice dětské medicíny

Autor: Ivo Šlapák, Rudolf Autrata, Zdeněk Doležel, Michal Fedora, Renata Gaillyová, Petr Gál, Lenka Krbová, Hana Ošlejšková, Jarmila Skotáková, Jaroslav Štěrba a kol.

anotační obrázek

Soubor elektronických výukových materiálů pro studenty lékařské fakulty se zájmem o pediatrii. Elektronická skripta pokrývají celkem 10 lékařských oborů: dětská anesteziologie a resuscitace, dětská chirurgie, dětské infekční lékařství, dětská radiologie, dětská neurologie, dětské oční lékařství, dětská onkologie, dětská otorinolaryngologie, pediatrie, genetika.

Cytogenetika - stanovení karyotypu

Autor: Marta Hanáková, Eva Makaturová, Renata Gaillyová a kol.

anotační obrázek

Vyšetření karyotypu je jedním ze základních vyšetření, která jsou indikována na základě genetické konzultace v ambulancích lékařské genetiky. Vyšetření je doporučeno v případě podezření na přítomnost vrozené chromosomové aberace (VCA), patologické chromosomové změny v karyotypu pacienta či plodu. Přítomnost VCA potvrzuje genetickou podstatu potíží pacienta nebo objasňuje příčinu abnormalit u plodu. Ambulance lékařské genetiky nabízejí pacientovi i jeho rodině maximální péči a možnosti prevence výskytu geneticky podmíněných vad v rodině. Genetické vyšetření je nedirektivní, je podmíněno souhlasem pacienta.

Základy neuroanatomie a nervových drah

Autor: Petr Dubový

anotační obrázek

Elektronická skripta "Základy neuroanatomie a nervových drah" podávají přehledný výklad základního strukturálního uspořádání nervové soustavy, který je nezbytný k pochopení její funkce. Základní informace o struktuře a funkcích nervové soustavy jsou nutné pro studenta medicíny a lékaře nejen pro specializaci v neurologii, ale pro všechny medicínské obory. Skripta jsou zpracována v oblíbeném wiki formátu, který usnadňuje orientaci uživatelům a zároveň umožňuje rychlou aktualizaci autorům.

Perioperační ošetřovatelská péče v gynekologii a porodnictví

Autor: Jaroslava Jedličková, Ivana Poláčková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací gynekologické a porodnické problematiky, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.

Labyrinty v psychiatrii

Autor: Tomáš Kašpárek, Radek Barteček, Jitka Hüttlová, Václav Krmíček, Radovan Přikryl, Pavel Theiner, Libor Ustohal

anotační obrázek

Rozhodování v klinické praxi je komplexní proces, při kterém lékař musí zapojit nejen znalosti nabyté při výuce, ale také dosavadní praktické zkušenosti. Na vybraných edukačních příkladech několika psychiatrických kazuistik si mohou studenti zábavnou formou vyzkoušet své znalosti z oboru psychiatrie.

Zpracování perioperační biopsie v laboratořích Ústavu patologie FN Brno

Autor: Kudličková Martina, Jaroslav Winkler, Helena Fölklová

anotační obrázek

Videozáznam slouží jako edukační materiál nejen pro pracovníky histopatologických laboratoří, ale i pro perioperační sestry na operačních sálech, pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na bioptickou diagnostiku, histopatologickou diagnostiku, zpracování bioptického materiálu a zpracování perioperační biopsie.

Perioperační ošetřovatelská péče v ORL

Autor: Jaroslava Jedličková, Alena Odehnalová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Připravené videozáznamy s doplněnými texty slouží jako edukační materiál nejen pro perioperační sestry na operačních sálech, ale pro všeobecné sestry i studenty ošetřovatelství a lékařství. Zaměřují se na problematiku operací na ORL, použití zdravotnických přístrojů na operačních sálech a přibližují pracoviště, provoz a povinnosti perioperační sestry v roli instrumentářky i obíhající sestry.