Ostatní

Vědecké výpočty v matematické biologii

Autor: Jiří Hřebíček, Miroslav Kubásek, Lukáš Kohút, Luděk Matyska, Lucia Tokárová, Jaroslav Urbánek

anotační obrázek

Čtenář se seznámí se současným pojetím výpočetní vědy a vědeckých výpočtů, jejich historií, používanými informačními technologiemi, problematikou výpočetního prostředí a aplikačním software Maple, MATLAB a SPSS. Studentům, kteří mají více znalostí v biologických oborech a méně v oblasti informatiky, tento text bude pomáhat jak v pochopení terminologie potřebné pro vědecké výpočty, tak v tom, kde nalézt a používat zdroje informací o vědeckých výpočtech, jejich algoritmech a aplikacích.

Environmentální informační systémy

Autor: Jiří Hřebíček, Miroslav Kubásek

anotační obrázek

Předkládaná monografie je orientována do oblasti monitoringu životního prostředí, detailního objasnění environmentálních dat a informací a aktuálního přehledu environmentálních informačních systémů, mapových portálů a databází v rezortu životního prostředí. Studentům, kteří mají větší znalosti v biologii a menší v oblasti informatiky, bude pomáhat jak v pochopení terminologie potřebné pro environmentální informační systémy, tak v tom, jak vyhledávat a používat zdroje informací o životním prostředí v České republice, Evropské unii i ve světě. K tomu jim budou sloužit všechny kapitoly publikace. U studentů s většími informatickými vědomostmi nebude třeba studovat druhou kapitolu seznamující studenty s používanou terminologií. Bude jim stačit nastudovat poslední tři kapitoly k lepšímu pochopení environmentálních informačních systémů a jejich používání ve studiu.

Úvod do matematického modelování s využitím Maple

Autor: Jiří Hřebíček, Zdeněk Pospíšil, Jaroslav Urbánek

anotační obrázek

Publikace přináší vhodné postupy a metody pro řešení vybraných biologických modelů. Je možné ji využívat ve studiu matematického modelování dvěma způsoby. Studentům, kteří mají větší matematické a informatické znalosti (například v oboru "Matematická biologie", případně dalších studijních oborů a programů MU) bude pomáhat v tom, jak používat a vytvářet modely v systému počítačové algebry Maple. K tomu jim budou sloužit všechny kapitoly publikace. U studentů s nižšími matematickými a informatickými vědomostmi (typicky studenti dalších biologických či zdravotnických oborů, případně dalších programů MU) nebude třeba studovat kapitolu popisující systém Maple. Bude jim stačit nastudovat demonstrativní praktické příklady v systému Maple k lepšímu pochopení metodiky matematického modelování.

Medical English

Autor: Robert Helán

anotační obrázek

Předmět Angličtina I. pro lékaře, který je vyučován na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, nabízí e-learningové materiály, které by měly studentům pomoci procvičit jejich znalosti obecné a lékařské angličtiny. Tyto materiály jsou uspořádány do interaktivní osnovy, aby bylo jednoduché nalézt potřebná témata či materiály. E-learningové materiály jsou plně interaktivní a poskytují zpětnou vazbu pro všechna cvičení. Pro poslech hlasových nahrávek je potřeba mít nainstalován RealPlayer.

Výukové materiály - první pomoci

Autor: Zdeňka Kubíková, Barbora Zuchová, Jana Kubalová, Radek Turin a kol.

anotační obrázek

Soubor několika e –learningových materiálů, jejichž cílem je podpora výuky první pomoci (resuscitace, úrazové a neúrazové stavy, záchrana tonoucího, rizika pohybu v horách, metodika výuky první pomoci v souladu s požadavky Rámcově vzdělávacích programů MŠMT). Materiály jsou určeny pro učitele na II. stupni základních a středních škol a pro studenty MU FSpS (budoucí trenéry, učitele, výživové poradce, fyzioterapeuty). Materiály vznikaly na MU FSpS v letech 2005 - 2011 a jsou součástí řady projektů (podrobnější informace součástí jednotlivých materiálů).
 

Jak napsat bakalářskou práci

Autor: Radka Wilhelmová

anotační obrázek

Publikace „Jak napsat bakalářskou práci“ shrnuje nejdůležitější informace a doporučení pro studenty, kteří stojí před úkolem zpracovat a prezentovat svou bakalářskou práci jako součást státní závěrečné zkoušky. Poskytuje metodický návod pro jednotlivé etapy tvorby práce. Zabývá se výběrem a formulací problému, cílů a předpokladů práce. Obsahuje návod pro práci s informacemi a literaturou, pro formální i obsahovou stránku práce. Doporučuje harmonogram práce i postup přípravy studenta na obhajobu bakalářské práce. Lze ji využít také jako návod pro další závěrečné či ročníkové práce. Je určena studentům bakalářských oborů – zejména pak studentkám porodní asistence.

Přístup do DynaMed pro LF MU

Autor: Daniel Schwarz

anotační obrázek

Pro LF MU se podařilo vyjednat roční přístup (09/2006 - 09/2007) do projektu DynaMed, který studentům zpřístupňuje více než 1800 klinicky orientovaných výtahů z předních respektovaných publikací, od lékařských společností i jednotlivých přispěvovatelů.

Pro LF MU se podařilo vyjednat roční přístup (09/2006 - 09/2007) do projektu DynaMed, který studentům zpřístupňuje více než 1800 klinicky orientovaných výtahů z předních respektovaných publikací, od lékařských společností i jednotlivých přispěvovatelů.

Testovací agenda na LF MU

Autor: Martin Komenda

anotační obrázek

V dnešní době se na univerzitách stále rozmáhá využívání informačních technologií pro testování znalostí studentů jak v průběhu semestru, tak i ve zkouškovém období. I přes fakt, že Lékařská fakulta je lehce specifická svým zaměřením, organizací výuky a nároky na studenty, stává se elektronické testování stále rozšíšenějším. Hlavními pozitivními faktory jsou především úspora času zkoušejícího, finanční nenáročnost potřebného softwarového vybavení a přehlednost výsledků v plné kompatibiltě se zadáváním výsledného hodnocení v prostředí Informačního systému Masarykovy univerzity. Po několika letech ostrého provozu v předmětech vyučovaných na Lékařské fakultě MU, se stala metoda testování studentů přes počítač či odpovědní listy hojně využovanou. Zajímavým pohledem jsou praktické zkušenosti samotných vyučujících, kteří se rozhodli nasadit elektronické testování ve svých předmětech.