Biostatistika

Cílovými čtenáři této publikace jsou studenti matematické biologie, kterým chceme tímto učebním textem podat srozumitelný přehled základů biostatistiky v kontextu hodnocení biologických a klinickch dat. Vzhledem k rozsahu skript však bylo nutné vybrat pouze klíčové metody, bez nichž si nelze zpracování dat vůbec představit, a na řadu používaných metod se tak v tomto textu vůbec nedostalo. Skripta proto neslouží jako náhrada přednášek, slouží pouze jako jejich doplnění.

Tato publikace nemá v žádném případě ambici nahradit jakýkoli stávající učební text o biostatistice či statistických metodách. Pro studenty i další čtenáře je totiž vždy lepší čerpat z více zdrojů a udělat si o dané problematice komplexní obrázek. V biostatistice toto platí dvojnásob, neboť co autor, to jiný úhel pohledu a jiná zkušenost s praktickými aplikacemi.

Naším cílem bylo podat biostatistické metody korektně nejen z teoretického, ale i z praktického hlediska. Proto je kromě teoretického zázemí jednotlivých statistických metod text zaměřen také na praktickou stránku hodnocení dat, a to zejména na nástrahy, které mohou kohokoli při zpracování konkrétních datových souborů potkat, ať už při výpočtech nebo při interpretaci výsledků. Doufáme tedy, že publikace „Biostatistika“ poslouží studentům nejen jako příprava ke složení zkoušky, ale také jako referenční text pro statistické zpracování dat v rámci bakalářských a diplomových prací.

Publikace „Biostatistika“ je součástí série učebních textů vzniklých v rámci řešení projektu ESF č. CZ.1.07/ 2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“, který je zaměřen na zkvalitnění a rozšíření výuky klíčových předmětů studijního oboru „Matematická biologie“.

Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
 Biostatistika 24.11.2014 6.37 MB kdokoli Creative Commons License

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno
level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   

Hodnocení

Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
%
Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

Předměty/kurzy

Související články:

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko