Radiologie a zobrazovací metody

Hiátová hernie

Autor: Peter Matkulčík

Hiátová hernie je poměrně časté onemocnění u starších pacientů, diagnostika většinou nedělá potíže vzhledem k užití jak endoskopických, tak radiologických metod a její terapie je závislá od tíže, rozsahu hernie a také od toho, co všechno obsahuje kýlní vak od prosté farmakoterapie antacidy až po chirurgické řešení.

Epidurální hematom

Autor: Tereza Kopřivová

Kazuistika ukazuje typický obraz epidurálního hematomu u pacienta po pádu v ebrietě beze svědků. Na rozdíl od ostatních typů intrakraniálního krvácení, které mohou vznikat i spontánně (resp. po minimálním traumatu), epidurální krvácení vždy vzniká po úrazu a často ve stejném místě nalézáme fisuru kalvy. Vzhledem k tomu, že se většinou se jedná o tepenné krvácení (nejvíce z povodí a. meningea media), které mívá výrazné expanzivní projevy, vyžaduje stav urgentní chirurgické řešení.

Hluboka žilní trombóza dolní končetiny

Autor: Matej Straka

Kazuistika ukazuje typický obraz hluboké žilní trombózy u mladé pacientky, která užívala hormonální antikoncepci a následně ji byl laboratorně zjištěn vrozený protrombofilní stav. Etiologicky hluboká žilní trombóza dolních končetin vzniká z vrozených či získaných (malignita, pooperačně, dlouhodobější imobilizace, kouření, hormonální antikoncepce, atd..) predispozic. Klinicky je stanovení diagnózy obtížné, kvůli široké diferenciální diagnostice a je založeno zejména na laboratorních a zobrazovacích metodách.

Karcinom ledviny

Autor: Jakub Foukal

Papilární karcinom představuje druhý nejčastější podtyp karcinomu ledviny po světlobuněčném Grawitzově typu. V kazuistice je ukázka nálezu na UZ vyšetření a na CT vyšetření s aplikací jodové kontrastní látky. Papilární karcinom bývá často hypovaskularizovaný, v tomto případě byl hypervaskularizovaný, což je zřejmě dáno větší dediferenciací nádoru (vyšším grade).

Důležitý je charakter postkontrastního sycení, které typicky probíhá jako postupné nodulární sycení z periferie do centra. Jedná se o jedno z nejčastějších ložisek jater, s kterým se běžně setkáváme při radiologických vyšetřeních. Při typickém obraze nevyžaduje histologické ověření. Pokud nezpůsobuje žádné symptomy, není nutné jeho sledování ani léčba.

MR hemangiom

Autor: Jakub Foukal

Kazuistika ukazuje typický obraz hemangiomu jater při vyšetření magnetickou rezonancí. Důležitý je charakter postkontrastního sycení, které typicky probíhá jako postupné nodulární sycení z periferie do centra. Jedná se o jedno z nejčastějších ložisek jater, s kterým se běžně setkáváme při radiologických vyšetřeních. Při typickém obraze nevyžaduje histologické ověření. Pokud nezpůsobuje žádné symptomy, není nutné jeho sledování ani léčba.

Fissura kalvy

Autor: Jakub Foukal

anotační obrázek

Překládáme obrazovou kazuistiku na téma RTG a CT u úrazu hlavy. Jedná se o staršího pacienta s anamnézou pádu na hlavu a minimálním klinickým nálezem. Kazuistika obsahuje snímkovou dokumentaci z provedeného RTG a následně CT vyšetření s doplněnými klíčovými snímky. Ilustruje také omezenou možnost hodnocení traumatických změn na RTG lebky (jen poranění skeletu, a i to s omezenou senzitivitou) a výrazně větší vypovídající hodnotu CT vyšetření (kromě lepšího zobrazení poranění skeletu i možnost hodnocení nitrolebního krvácení). Proto je dnes CT při úrazech hlavy metodou první volby.

Hydrocephalus - demonstrační kasuistika

Autor: Daniel Schwarz

V nové verzi portálové platformy bude nabídnuta možnost publikace nového typu příspěvku, který bude označen jako kasuistika. Kasuistiky budou odděleny od běžných multimediálních učebních pomůcek. Tělo každé kasuistiky, tj. každého takového příspěvku bude mít obvyklou kasuistikovou strukturu (Vyšetření, Anamnéza, Diagnóza, Diferenciální diagnóza, Laboratorní výsledky, Histologie, Zobrazovací metody, Terapie, Komentář), přičemž bude možné tuto výchozí strukturu modifikovat k potřebám daného autora či zpracovávané problematiky.

Věk: 60 let
Pohlaví: muž

Zobrazovací metody v psychiatrii: Využití informací o morfologii mozku pro hodnocení neurobiologie duševních nemocí a klinickou praxi

Autor: Tomáš Kašpárek, Daniel Schwarz

anotační obrázek

Předložená elektronická skripta se věnují jednak metodám, které se využívají k hodnocení morfologie mozku v psychiatrickém výzkumu, jednak nálezům, které byly těmito metodami získány a jejich významu, otázkám, které nám umožňují zodpovídat. Je možné zobrazit duševní nemoci pomocí rutinního vyšetření CT nebo MRI? Co je kvalitativní a kvantitativní hodnocení obrazů mozku? Jaké jsou změny morfologie mozku u duševních poruch? Co je v pozadí změn morfologie mozku detekovaných pomocí zobrazovacích metod? Dokážeme změny morfologie mozku ovlivnit úspěšnou léčbou? Umíme informace o změnách morfologie mozku využít v klinické praxi?

91. Fyziologické dny - sborník souhrnů

Autor: Tibor Stračina, Marie Nováková

anotační obrázek

Nerecenzovaný konferenční sborník ze společné konference České fyziologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Slovenské fyziologické společnosti Slovenské lékařské společnosti. Sborník obsahuje souhrny příspěvků z oblasti fyziologie a patofyziologie především kardiovaskulární, neurofyziologie, celulární fyziologie a metabolismu s vazbou na příbuzné obory, zejména biochemii, biologii, farmakologii, neurologii, kardiologii a další klinické obory.

Elektronická učebnice dětské medicíny

Autor: Ivo Šlapák, Rudolf Autrata, Zdeněk Doležel, Michal Fedora, Renata Gaillyová, Petr Gál, Lenka Krbová, Hana Ošlejšková, Jarmila Skotáková, Jaroslav Štěrba a kol.

anotační obrázek

Soubor elektronických výukových materiálů pro studenty lékařské fakulty se zájmem o pediatrii. Elektronická skripta pokrývají celkem 10 lékařských oborů: dětská anesteziologie a resuscitace, dětská chirurgie, dětské infekční lékařství, dětská radiologie, dětská neurologie, dětské oční lékařství, dětská onkologie, dětská otorinolaryngologie, pediatrie, genetika.